Arabská liga schválila tvrdé sankce proti Sýrii

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2011 18:14
Sankce podpořilo 19 z 22 členských zemí ligy
Protivládní demonstrace trvají v Sýrii již více než půl roku, Liga arabských států chce proto Asada přimět k tomu, aby opozici ustoupil
Protivládní demonstrace trvají v Sýrii již více než půl roku, Liga arabských států chce proto Asada přimět k tomu, aby opozici ustoupil | Foto: Reuters

Káhira - Na režim syrského prezidenta Bašára Asada v neděli uvalila nové sankce Liga arabských států (LAS). Podle katarského ministra zahraničí šejka Hamada bin Džasíma bin Džabra Sáního podpořilo tento krok devatenáct z dvaadvaceti členských zemí ligy.

Sankce, o nichž LAS jednala v Káhiře, zahrnují zmrazení vkladů Asada a dalších vysokých představitelů státu, bojkot finančních transakcí syrské centrální banky, zastavení komerčních letů a zákaz cestování pro vládní představitele.

"Opatření vstupují v platnost okamžitě, tedy ještě dnes," citovala bin Džasíma agentura Reuters.

LAS se tímto způsobem snaží přimět syrský režim, aby zahájil dialog s opozicí, která proti Asadovi protestuje již více než půl roku. V posledních týdnech začíná konflikt v Sýrii nabývat charakteru občanské války, protože do protestů se čím dál více zapojují armádní dezertéři.

Podle zdrojů syrské opozice zahynulo při protivládních protestech již přes tři a půl tisíce lidí. Proti povstalcům v Holmsu a řadě dalších měst v centrální a severní části země začala armáda nasazovat těžké zbraně včetně tanků a minometů.

V neděli bylo v Holmsu zabito nejméně šest osob.

Syrský ministr zahraničí Valíd al Mualím ligu v neděli obvinil, že se vměšuje do vnitřních záležitostí jeho země a snaží se konflikt "internacionalizovat".

Sankce budou mít na Damašek vážný dopad, protože od svých nejbližších arabských sousedů dováží čtvrtinu všeho zboží a směřuje do nich i polovina syrského exportu.

Právě ale země, které se Sýrií, která je zakládajícím členem LAS, sousedí, tedy Libanon, Irák a Jordánsko patřily k těm, jež měly proti sankcím vážné námitky. Liga tento měsíc pozastavila Damašku členství v lize.

Tvrdě proti Asadovi naopak postupuje jeho severní soused Turecko, které syrského vládce nedávno vyzvalo ústy premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, aby odstoupil z funkce.

Katarský ministr zahraničí sankce mimo jiné odůvodnil obavami ligy, že by do dění v Sýrii mohly zasáhnout "cizí mocnosti" v jasné narážce na nedávnou vojenskou intervenci NATO v Libyi. 

LAS se k tvrdým opatřením odhodlala poté, co Damašek odmítl povolit na své území vstup čtyřem tisícovkám inspektorů ligy, kteří měli na místě zjišťovat, co se v zemi děje.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

Další zprávy