Rada OSN v rezoluci tvrdě kritizuje Asadův režim

ČTK ČTK
2. 12. 2011 18:25
Za syrského vůdce se postavilo Rusko, Čína a další dvě země
Syrský vůdce Bašár Asad
Syrský vůdce Bašár Asad | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Rada OSN pro lidská práva na pátečním mimořádném zasedání v Ženevě tvrdě odsoudila "hrubé a systematické" porušování lidských práv, jehož se dopouští syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Podle agentury AP rada 37 hlasy ze 47 schválila rezoluci v tomto smyslu, podporovanou Ligou arabských států (LAS), Spojenými státy a Evropskou unií.

Proti rezoluci, podle níž by některé činy syrských jednotek mohly být hodnoceny i jako zločiny proti lidskosti, hlasovalo Rusko, Čína a další dvě země. Šest států se zdrželo.

Rada OSN pro lidská práva v dokumentu také vyzvala "hlavní orgány" OSN, aby její zprávu o porušování lidských práv v Sýrii posoudily a přijaly "odpovídající opatření".

Násilnosti v Sýrii si podle OSN od března, kdy ze vypukly protivládní nepokoje, vyžádaly přes 4000 obětí, včetně 307 dětí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy