Rada OSN v rezoluci tvrdě kritizuje Asadův režim

ČTK ČTK
2. 12. 2011 18:25
Za syrského vůdce se postavilo Rusko, Čína a další dvě země
Syrský vůdce Bašár Asad
Syrský vůdce Bašár Asad | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Rada OSN pro lidská práva na pátečním mimořádném zasedání v Ženevě tvrdě odsoudila "hrubé a systematické" porušování lidských práv, jehož se dopouští syrský režim prezidenta Bašára Asada.

Podle agentury AP rada 37 hlasy ze 47 schválila rezoluci v tomto smyslu, podporovanou Ligou arabských států (LAS), Spojenými státy a Evropskou unií.

Proti rezoluci, podle níž by některé činy syrských jednotek mohly být hodnoceny i jako zločiny proti lidskosti, hlasovalo Rusko, Čína a další dvě země. Šest států se zdrželo.

Rada OSN pro lidská práva v dokumentu také vyzvala "hlavní orgány" OSN, aby její zprávu o porušování lidských práv v Sýrii posoudily a přijaly "odpovídající opatření".

Násilnosti v Sýrii si podle OSN od března, kdy ze vypukly protivládní nepokoje, vyžádaly přes 4000 obětí, včetně 307 dětí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy