Trpělivost došla i Turkům, Sýrii nebudou dodávat zbraně

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 11. 2011 10:46
Rovněž zmrazí účty režimu prezidenta Bašára Asada
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko přitvrdilo svůj postoj vůči Sýrii, kterou stále zmítají nepokoje.

Ankara oznámila, že kvůli násilí režimu prezidenta Bašára Asada přestane do země dodávat zbraně i vojenský materiál a přeruší vzájemné finanční transakce.

Krom toho Turecko ve svých bankách zmrazí všechny účty syrskému režimu, oznámil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

"Do té doby, než bude mít Sýrie novou legitimní vládu, která uzavře mír s vlastním lidem, zastavuje Turecko strategickou spolupráci se Sýrií. Režim Bašára Asada je na konci cesty," vysvětlil novinářům ministr Davutoglu.

Nepokoje trvají už od března:

Stále větší izolace

Turecko přitom donedávna patřilo k nejbližším syrským spojencům, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan patřil do okruhu Asadových přátel.

Nepokoje zmítají zemí od počátku března a dosud si vyžádaly na 4000 mrtvých. Represe mají na svědomí hlavně dobrovolnické oddíly zvané Šabíha a čtvrtá armádní divize, vedená prezidentovým bratrem Mahírem Asadem.

Vládním jednotkám se postavila na odpor takzvaná Svobodná syrská armáda, kterou vytvořili dezertéři. Má několik tisíc bojovníků, kteří ostřelují vládní konvoje a snaží se narušovat útoky vládních sil na města, kde se odehrávají protesty.

Sýrie se dostává do stále větší izolace. O víkendu se proti Bašáru Asadovi postavila i Liga arabských států, která na Damašek uvalila nové sankce zahrnující zmrazení vkladů prezidenta a dalších vysokých představitelů státu, bojkot finančních transakcí syrské centrální banky, zastavení komerčních letů i zákaz cestování pro vládní představitele. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Saúdská Arábie povolí účast na pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 000 místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

"Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní," upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 000 lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy