Trpělivost došla i Turkům, Sýrii nebudou dodávat zbraně

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
30. 11. 2011 10:46
Rovněž zmrazí účty režimu prezidenta Bašára Asada
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters

Ankara - Turecko přitvrdilo svůj postoj vůči Sýrii, kterou stále zmítají nepokoje.

Ankara oznámila, že kvůli násilí režimu prezidenta Bašára Asada přestane do země dodávat zbraně i vojenský materiál a přeruší vzájemné finanční transakce.

Krom toho Turecko ve svých bankách zmrazí všechny účty syrskému režimu, oznámil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

"Do té doby, než bude mít Sýrie novou legitimní vládu, která uzavře mír s vlastním lidem, zastavuje Turecko strategickou spolupráci se Sýrií. Režim Bašára Asada je na konci cesty," vysvětlil novinářům ministr Davutoglu.

Nepokoje trvají už od března:

Stále větší izolace

Turecko přitom donedávna patřilo k nejbližším syrským spojencům, turecký premiér Recep Tayyip Erdogan patřil do okruhu Asadových přátel.

Nepokoje zmítají zemí od počátku března a dosud si vyžádaly na 4000 mrtvých. Represe mají na svědomí hlavně dobrovolnické oddíly zvané Šabíha a čtvrtá armádní divize, vedená prezidentovým bratrem Mahírem Asadem.

Vládním jednotkám se postavila na odpor takzvaná Svobodná syrská armáda, kterou vytvořili dezertéři. Má několik tisíc bojovníků, kteří ostřelují vládní konvoje a snaží se narušovat útoky vládních sil na města, kde se odehrávají protesty.

Sýrie se dostává do stále větší izolace. O víkendu se proti Bašáru Asadovi postavila i Liga arabských států, která na Damašek uvalila nové sankce zahrnující zmrazení vkladů prezidenta a dalších vysokých představitelů státu, bojkot finančních transakcí syrské centrální banky, zastavení komerčních letů i zákaz cestování pro vládní představitele. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Při požáru uprchlického tábora v Jemenu zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 170 se zranilo při nedělním požáru zařízení pro uprchlíky v jemenském hlavním městě Saná. Mezi oběťmi jsou migranti i zaměstnanci, počet obětí by ještě mohl stoupnout. Příčiny požáru nejsou zatím zřejmé, uvedla Carmela Godeauová z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). O neštěstí informovaly agentury Reuters a AP.

V budově, která hořela, bylo přibližně 700 lidí, uvedla agentura AP. Více než 90 lidí je zraněno velmi vážně a jsou v péči pracovníků IOM, která v místě také rozdává potraviny. Více než šest let trvající konflikt v Jemenu zapříčinil, že 80 procent obyvatelstva je závislého na humanitární pomoci, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy