* Počet mrtvých vzrostl údajně na 88 * Policie začala střílet do davu na ulicích
Damašek - Den po nejkrvavějším dni nepokojů proti vládě prezidenta Bašára Asada pohřbívají Syřané mrtvé. Během smutečních obřadů provolávají desetitisíce lidí hesla žádající konec režimu. Pohřby se konají v Damašku a na jeho předměstích, lidé označovali prezidenta Asada za zrádce.
Z předměstí Damašku je hlášena střelba do účastníků pohřbů. Podle svědků se bezpečnostní síly snaží střelbou do davu zabránit lidem, aby se smutečních shromáždění zúčastnili. Ostrou střelbou byly zasaženy stovky lidí, hlášeno je až osm mrtvých.
Brutální zásah bezpečnostních sil už má ohlas i v politice: dva poslanci syrskéh parlamentu na protest rezignovali na své mandáty.
Sýrie prožila v pátek dosud největší protesty proti režimu Bašára Asada za více než měsíc, kdy nepokoje začaly. A podle svědků také nejkrvavějších.
Podle zpráv z místa vyšly do ulic několika měst po pátečních modlitbách v mešitách desetitisíce lidí.
Na damašském předměstí nejprve policie rozháněla asi dva tisíce osob slzným plynem. Později však podle svědectví začala na několika místech pálit do davu, zemřelo údajně víc než sedm desítek lidí.
Počet obětí páteční střely do demonstrantů se vyhoupl přes stovku.
V pátek syrské úřady o incidentech mlčely, podle státní agentury policisté pouze zranili "několik lidí", když použili "vodní děla a plynové granáty, aby bránili bezpečí civilistů a předešli ničení veřejného majetku".
Pokud se tragická páteční statistika potvrdí, vyšplhá se počet obětí syrské revoluce blízko ke třem stovkám. Spojené státy už proto vyzvaly syrské úřady, aby přestaly na demonstrace reagovat násilím.
Déšť kulek
Svědkové, citovaní BBC tvrdí, že mnoho lidí padlo na předměstí Dará a rovněž přímo v Damašku.
Policisté měli zahájit palbu poté, co se demonstranti vydali na místní radnici. Mezi obětmi je údajně i jedenáctiletý chlapec.
"Kolem hlav nám začaly svištět kulky, bylo to jako déšť," cituje z místa agentura Associated Press.
Na jiném místě vyzpovídal zpravodaj Reuters člověka, který údajně chvíli před tím pomáhal do bezpečí lidem s prostřelenýma nohama.
A obyvatel Homs, sedmisetitisícového města na západě, popsal BBC střelbu na průvody v několika ulicích: "Bezpečnostní složky rozhánějí protestující lidi ostrou střelbou."
Pokračování režimu? Katastrofa
Ve městě Hamá policie zabránila desetitisícovému davu střelbou v pochodu k místnímu sídlu strany Baas. Televize Al-Džazíra hlásí mrtvé a zraněné i z Látákíje i Damašku.
Asad ve čtvrtek zrušil po 48 letech výjimečný stav a podle opozice se dnes ukáže, zda to znamená konec rozhánění demonstrací a naopak začátek dialogu mezi vládou a Syřany, kteří žádají změny a reformy.
Velké demonstrace se podle očekávání odehrály na jihu v Dará, kde protesty začaly, a také ve středomořském přístavu Latákíja, kde bylo během počátečních protestů mnoho mrtvých.
Syrské ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že země čelí povstání radikálních teroristů a islamistů, které bude potlačeno.
Bývalý syrský viceprezident Abdal Chalím Chaddám, který po dvaceti letech u moci odešel v roce 2005 do emigrace ve Francii, předpověděl v rozhovoru pro egyptský deník Al-Šurúk pád režimu strany Baas i prezidenta Asada.
Podle něj se to nevyhnutelně stane, dříve nebo později.
"Mezi Syřany převládá přesvědčení, že pokračování tohoto režimu bude katastrofou. Propast, která dnes dělí vládu a většinu Syřanů, povede ke kolapsu režimu, který se zoufale snaží u moci udržet," řekl Chaddám.
Domnívá se, že pokud prezident povolá na udušení nepokojů armádu, větší část vojáků ho odmítne uposlechnout.