Hrátky se sonickým třeskem. Revoluční letoun NASA má změnit nadzvukové létání

Video Video
9. 8. 2021 7:00
Říkají mu Syn Concordu a konečně získává tvar. Americká NASA zveřejnila více než dvouroční časosběr sestavování nadzvukového letounu X-59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST). Na videu je vidět montáž křídel, ocasní části a trupu.
Říkají mu Syn Concordu a konečně získává tvar. Americká NASA zveřejnila více než dvouroční časosběr sestavování tichého nadzvukového letounu X-59. | Video: NASA

NASA na stroji pracuje s leteckým výrobcem Lockheed Martin. Za pomoci tohoto testovacího letounu chtějí změnit leteckou osobní dopravu.

První nadzvukové civilní dopravní letouny Concorde mohly využít svých schopností pouze nad oceánem kvůli obavám z nadměrného hluku způsobeného sonickým třeskem po překonání rychlosti zvuku.

Když letadlo překračuje rychlost zvuku, začnou zvukové vlny, které se šíří od letadla, narážet samy do sebe. Výsledkem je zvuk, který se podobá výbuchu. Tento zvuk vydává letadlo po celou dobu, co se pohybuje rychleji než zvuk.

X-59 by po překonání rychlosti zvuku měl vydávat jen zvuky jemného dunění. Letoun je podle deníku Daily Mail navržen tak, aby při rychlosti mach 1,4, tedy 1488 km/h, nebyl na zemi slyšet překvapivý sonický třesk. 

Letoun by měl vzlétnout příští rok. V roce 2024 by měl létat nad obydlenými částmi a testovat, zda lidé vůbec něco slyší. "Získané údaje budou předány Federálnímu úřadu pro letectví a Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby zvážily změnu stávajících zákazů nadzvukových letů nad pevninou," uvádí NASA.

 

Právě se děje

Další zprávy