Symbol EU bez hranic? V Německu ukradli tucet nebožtíků

Alexandra Malachovská
2. 12. 2012 17:00
Pět let od rozšíření Schengenu je bilance tristní. Závory padly i pro zloděje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daniel Poláček

* Před pěti lety vstoupily země bývalého sovětského bloku do Schengenu. * V několika dílech seriálu Aktuálně.cz popisuje napjatou atmosféru na česko-polsko-německém pomezí, které ovládli "zloději z Východu". * Po pohledu na kriminalitu spojenou s Čechy přinášíme kuriózní příběh z Polska.

Varšava - Stala se symbolem toho, co se pět let po vstupu Polska do Schengenu děje na německo-polském pomezí. A ještě podtrhla pověst otrlých zlodějů, kterou mají Poláci v sousedním Německu.

Řeč je o cynické loupeži pohřebního vozu nedaleko Berlína, a to i s dvanácti nebožtíky.

Manipulace s mrtvými těly, která byla po více než týdenním pátrání nakonec objevena na opačné straně Polska, vyvolala pohoršení v Berlíně i ve Varšavě. Na svědomí pachatelů apelovala církev a policie dokonce vypsala odměnu za pomoc při dopadení zločinců.

S rozmachem kriminality, k němuž na hranicích Polska a Německa došlo po pádu hraničních kontrol, si ovšem úřady zatím zjevně rady nevědí.

Fotoreportáž z německého pohraničí:

"Mluví o nás celá Evropa. Mluví ošklivě"

Dvanáct rakví odcizených v Hoppegartenu u Berlína našla policie v lese u obce Królików, několik desítek kilometrů od Poznaně. V další polské obci pak bylo objeveno i auto, které těla zesnulých Němců mělo převézt ke kremaci do saské Míšně.

V Poznani byl nalezen také další ze tří odcizených vozů značky Mercedes Sprinter, který patřil stavební firmě. Zatčeni byli tři pravděpodobní pachatelé, po dalších se pátralo. Polsko se mezitím musí vyrovnávat s mezinárodní ostudou, kterou bizarní případ vyvolal.

Polská reklama na rakve, která má oslovit zákazníka z Německa.
Polská reklama na rakve, která má oslovit zákazníka z Německa. | Foto: Lindner

"Opět o nás mluví celá Evropa. Mluví ošklivě. To všechno způsobili zloději, kteří v Německu ukradli tři mercedesy," napsal server interia.pl. Upozornil, že případ by pravděpodobně nevyvolal takový ohlas, kdyby v autě nebyli nebožtíci připravení ke zpopelnění.

I pro cynické zloděje to byl zřejmě "tvrdý oříšek". "Není snadné zbavit se dvanácti rakví," uvedl polský server. Další média pak spekulují, že zloději si vozidlo vytipovali navzdory nákladu. A že místo, kam posléze těla uloží, měli připravené už v době krádeže.

Teď mohou být potrestání nejen za "banální" krádež, ale také za hanobení mrtvých těl.

Skládka rakví v lese

Polská policie hned po nalezení ostatků ujistila, že rakve nebyly porušeny. Nechala je nicméně odvézt do soudní pitevny v Poznani, aby byla těla podrobena expertize a následné identifikaci. Není totiž jasné, jak dlouho se rakve v lese nacházely.

Místní obyvatelé upozornili, že složené byly poblíž rušné silnice. Do lesa navíc chodí hodně houbařů a na neobvyklou skládku mohl kdokoli narazit.

"Jsme všichni šokováni. Jak je možné, že ty rakve nebyly nalezené dříve? Vždyť nebyly ani v hloubi lesa," citoval internetový deník gloswielkopolski.pl jednu z místních obyvatelek.

Ukradená auta z Německa, která policie objevila v polské garáži nedaleko hranic.
Ukradená auta z Německa, která policie objevila v polské garáži nedaleko hranic. | Foto: Policejní ředitelství Oberlausitz-Niederschlesien

S ohledem na citlivost celé záležitosti německá policie původně se zveřejněním informace o odcizení aut, mezi nimiž byl i pohřební vůz, otálela. Nakonec ale do celé záležitosti vstoupila církev. 

Evangelický biskup pro Berlín, Braniborsko a Horní Lužici Markus Dröge apeloval na zloděje, aby si uvědomili morální dopad svého činu a vydali rodinám alespoň těla. "Krádež vozidel je zločin, avšak narušení pokoje mrtvých má daleko vážnější rozměr," uvedl ve svém poselství.

"Každý člověk, ať už protestant, katolík, pravoslavný, žid, muslim, nebo příslušník jiného náboženství, potřebuje v době smutku rituál požehnání a místo paměti. Prosím pachatele, aby umožnili důstojné pohřbení mrtvých," nabádal.

Dvanáct mrtvých místo čtyř

Polská policie zveřejnila na svých internetových stránkách fotografie a osobní údaje dvou osob, po nichž v souvislosti s odcizením německých aut pátrala. Snímky Tomasze Sporného (34) a Makse Skibického (22), kteří byli již v minulosti trestáni za kriminální delikty, se objevily v mnoha médiích.

Polský zloděj lapený německými policisty v Görlitzu
Polský zloděj lapený německými policisty v Görlitzu | Foto: Jan Langer

Velitel polské policie vypsal navíc hned po zveřejnění případu odměnu 5000 zlotých (asi 30 000 korun) za pomoc při dopadení pachatelů a nalezení aut.

Polská média ovšem zároveň poukazují na to, že pochybit mohla i firma, která mrtvá těla převážela. Kdyby prý její zaměstnanci dodržovali přísné normy pro převoz mrtvých těl, drama by nemuselo nastat.

Vozidlo s nákladem totiž v areálu pohřební služby zůstalo stát bez jakéhokoli dozoru, když si řidič odskočil do budovy umýt ruce.

Místní předpisy navíc nedovolují přepravu více než čtyř těl najednou, zatímco v odcizeném vozidle jich bylo dvanáct. To je však prý důsledek vysokých poplatků za kremaci.

Pozůstalí mnohdy nechávají přepravovat zesnulé z Berlína do krematorií v Sasku, někdy dokonce do Česka, aby ušetřili na zpopelnění. Teď se údajně ani nemohou domáhat odškodnění od dopravní firmy, nárok by měli pouze na návrat peněz za kremaci.

Reportáž z krematoria:

V příhraničních regionech na východě Německa jsou krádeže aut doslova pohromou od té doby, co byly zrušeny kontroly na hranicích s Polskem a Českem. Podle německých údajů se krádeže aut v Braniborsku zvýšily od roku 2007 až o 250 procent.

Stále častěji se v německém pohraničí ztrácejí také drahé zemědělské a stavební stroje, které jsou pak mnohdy přes polské území přepravovány dál na východ.

 

Právě se děje

Další zprávy