Praha – Profesní kariéru měl Švýcar Martin Senn skvělou, konec však měla tragický. Dlouholetý ředitel pojišťovny Zurich Insurance necelý půlrok po odchodu z firmy ukončil svůj život.
V pondělí ho našla manželka mrtvého v jejich domě v Klosters nedaleko Davosu v Alpách. Policie oficiálně nezveřejnila podrobnosti, podle médií se střelil pistolí do hlavy v garáži.
Devětapadesátiletý Senn - otec dvou dospělých synů - byl ředitelem pojišťovny do loňského prosince. Svůj tehdejší odchod zdůvodnil "neúspěchy v posledních měsících".
Podle švýcarského psychiatra neunesl fakt, že po letech strávených ve vrcholných manažerských funkcích se ocitl mimo svět, na který byl zvyklý. Bojoval s depresemi.
"Pokud jste vysoko v určité hierarchii a na základě toho definujete svůj život a své hodnoty, ztráta vaší dosavadní pozice může být pro psychiku zničující. Propadnete depresím, pokud se s takovou novou výzvou nevyrovnáte," cituje deník Financial Times lékaře Thomase Heinsiuse z oddělení integrované psychiatrie nemocnice ve Winterthuru.
Pro stejný list se vyjádřil Rolf Butz, ředitel Asociace zaměstnanců v rámci skupiny Zurich Insurance.
"Lidé v těchto funkcích po jejich ztrátě jakoby padají do černé díry. Je pro ně obtížné stavět život na něčem jiném než na své profesi, kariéře, statusu."
Martin Senn pracoval v Zurich Insurance přes deset let, dříve působil v různých manažerských funkcích ve východní Asii. Ředitelem Zurich Insurance se stal v roce 2010 a byl oceňován za to, že pojišťovací skupinu bez následků převedl tehdejší globální finanční krizí.
Loni ale skupina neuspěla s plány převzít britskou pojišťovnu RSA a utrpěla ztráty kvůli srpnovým mohutným explozím kontejnerů v čínském přístavu Tiencin.
Švýcarský deník Blick s odvoláním na člověka blízkého Sennovi napsal, že manažer tyto neúspěchy prožíval velmi těžce a považoval je za ztrátu prestiže.
Zdroj listu potvrdil, že Senn byl v posledních týdnech velmi uzavřený do sebe, odmítal pozvánky na večeře i na golf.
"Manažeři jsou pod obrovským tlakem. Nesmějí veřejně ukázat slabost, dávat najevo nejistotu nebo mluvit o svých chybách," uvedl pro Blick lékař Götz Mundle, specializující se na léčbu depresí v německém Oberbergu.
Mluvčí policie řekl, že Senn nezanechal na místě, kde zemřel, žádný dopis nebo vzkaz. Klosters je místo s mimořádným výhledem na Alpy, rezidence tady mají příslušníci nejbohatší švýcarské podnikatelské elity.
"Je nepravděpodobné, že někdo, kdo nikdy neuvažoval o sebevraždě, ji najednou téměř v šedesáti letech spáchá. Většinou to udělají lidé, kteří procházejí nějakou dlouhotrvající vnitřní krizi, a pak přijde něco, na základě čeho se rozhodnou," uvedla předsedkyně Fóra pro prevenci sebevražd Vladeta Ajdacic-Grossová s tím, že těžko šlo pouze o výsledek depresí v posledním půlroce po odchodu z manažerského postu.
Pro pojišťovnu je to druhá podobná tragédie během tří let. V srpnu 2013 se zabil finanční ředitel Zurich Insurance Pierre Wauthier. Ten po sobě zanechal dopis, v němž kritizoval předsedu dozorčí rady Josefa Ackermanna za "agresivní tón," který vnesl do vedení skupiny.
Senn tehdy o sebevraždě svého kolegy řekl: "Smutek a šok, kterými procházíme, jsou obrovské."
Wir trauern um Martin Senn, einen wertvollen Arbeitskollegen & herzensguten Freund. https://t.co/EURcpaXnHo pic.twitter.com/9xK3ll1ukN
— Zurich Insurance (@Zurich) May 30, 2016