Karlsruhe - Mezi základní občanská práva patří jistota, že nikdo nemůže vniknout do soukromého domu nebo otevírat poštu. Německý ústavní soud k výčtu práv přidal další - nikdo nemá právo prohledávat obsah cizího počítače.
Podle soudců totiž musí existovat právo na "zaručení důvěrnosti a integrity informačně-technických systémů".
Neznamená to ale, že by kriminalisté neměli právo použít prohledávání počítačových souborů na harddisku jako metodu boje proti závažné kriminalitě, například dětské pornografii.
Soudci ale zdůraznili, že v takovém případě musí být v sázce "nezměrně důležitý právní statek", tedy "život a svoboda osob" nebo ohrožení podstaty státu či samotných základů lidské existence.
Prohledávání počítačových dat na dálku může nařídit jen soud a data nesmí být schraňována.
Ústavní soud tak ukončil vleklý spor, nakolik je přípustné nasazovat například osobám podezřelým z plánování teroristických útoků do počítače špionážní programy.
Čtěte více: Německé vnitro chce rozesílat zavirované e-maily
Právě takový postup totiž umožňovala legislativa Severního Porýní-Vestfálska, na niž si v Karlsruhe stěžovala skupina aktivistů v čele s exministrem vnitra Gerhartem Baumem.
Verdikt také uvolnil ruce velké koalici, která kvůli stížnosti u ústavního soudu zastavila práci na novém zákoně o Spolkovém kriminálním úřadu.