Svoboda harddisku je v Německu občanským právem

bh
28. 2. 2008 15:26
Ústavní soud zpřísnil podmínky sledování PC
Foto: Ondřej Besperát

Karlsruhe - Mezi základní občanská práva patří jistota, že nikdo nemůže vniknout do soukromého domu nebo otevírat poštu. Německý ústavní soud k výčtu práv přidal další - nikdo nemá právo prohledávat obsah cizího počítače.

Podle soudců totiž musí existovat právo na "zaručení důvěrnosti a integrity informačně-technických systémů".

Neznamená to ale, že by kriminalisté neměli právo použít prohledávání počítačových souborů na harddisku jako metodu boje proti závažné kriminalitě, například dětské pornografii.

Soudci ale zdůraznili, že v takovém případě musí být v sázce "nezměrně důležitý právní statek", tedy "život a svoboda osob" nebo ohrožení podstaty státu či samotných základů lidské existence.

Prohledávání počítačových dat na dálku může nařídit jen soud a data nesmí být schraňována.

Ústavní soud tak ukončil vleklý spor, nakolik je přípustné nasazovat například osobám podezřelým z plánování teroristických útoků do počítače špionážní programy.

Čtěte více: Německé vnitro chce rozesílat zavirované e-maily

Právě takový postup totiž umožňovala legislativa Severního Porýní-Vestfálska, na niž si v Karlsruhe stěžovala skupina aktivistů v čele s exministrem vnitra Gerhartem Baumem.

Verdikt také uvolnil ruce velké koalici, která kvůli stížnosti u ústavního soudu zastavila práci na novém zákoně o Spolkovém kriminálním úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy