Hackeři čínské vlády prý napadli Pentagon

rak
4. 9. 2007 15:30
Síť týden nefungovala. Peking vinu odmítá
Americké ministerstvo obrany, známé jako Pentagon
Americké ministerstvo obrany, známé jako Pentagon | Foto: Wikimedia Commons

Washington/Peking - Když Pentagon na začátku roku varoval před využíváním internetu v Čínské lidové armádě, netušil, že hackeři zasáhnou i jeho informační systém.

List The Financial Times (FT) teď napsal, že v červnu spadla na týden síť v úřadu amerického ministra obrany Roberta Gatese.

Podle nejmenovaných zdrojů to způsobili lidé blízcí právě čínským ozbrojeným složkám.

Peking považuje obvinění za nepodložená. Spojení s podobným typem zločinu odmítá.

"Čína je připravená spolupracovat s ostatními zeměmi, včetně USA, na potírání internetové kriminality," řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Podle FT Pentagon stále vyšetřuje, jaké množství a co za data zmizelo.

Kdo používá čínské počítače?

Za poslední dva týdny čelí Čína už druhému podobnému obvinění.

V předvečer pekingské návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové týdeník Der Spiegel napsal, že počítače v kancléřství a na třech dalších německých ministerstvech byly napadeny tzv. Trojskými koni, tedy špionážními programy.

Internet je také zbraň
Internet je také zbraň | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Der Spiegel citoval zdroje, podle kterých za incident mohli právě hackeři napojení na čínskou armádu.

Napadání počítačových sítí přes internet se stává stále účinější zbraní. Americké ministerstvo obrany dokonce tvrdí, že hackování je součástí čínských vojenských plánů.

Experti upozorňují, že nejlidnatější země světa je plná neregistrovaných a nehlídaných sítí a počítačů. Jejich uživatelé tak můžou pocházet z jakékoliv části světa, nejen z Číny.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy