Akce se konala poprvé v Sydney v roce 2007. I letos se mezi prvními do tmy ponořila ikonická budova opery v australském velkoměstě. Pohasla i vyhlídková věž Sky Tower v Aucklandu, s 328 metry označovaná za nejvyšší stavbu na jižní polokouli.
Hodinu Země organizuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Do akce se postupně zapojují lidé z více než 180 zemí světa, zhasíná přes 3000 významných památek a připojují se miliony lidí. Hodina Země se odehrává postupně podle časových pásem.
Throwback to the past years in Asia 🌎 How are you spending this year’s #EarthHour? Share the memories you're making with the world on social media! pic.twitter.com/epNdNxinhe
— Earth Hour Official (@earthhour) March 28, 2020
Dermot O'Gorman, který vede australskou pobočku WWF, podle agentury DPA řekl, že za nynější koronavirové krize bylo důležitější než kdy jindy zůstat ve spojení jako komunita a hledat způsoby, jak přispět ke zlepšení na Zemi. Všechny veřejné akce v rámci kampaně byly z bezpečnostních důvodů zrušeny, aby se zabránilo šíření viru.
V Německu by se mělo zúčastnit nejméně 360 měst. Do tmy by se měla ponořit mimo jiné katedrála v Kolíně nad Rýnem či Braniborská brána v Berlíně. Loni při stejné příležitosti zhasla Eiffelova věž v Paříži, mrakodrapy v Hongkongu či londýnský Buckinghamský palác. Až po půlnoci středoevropského času se vzhledem k časovému posunu k akci připojí například i některé stavby ve Spojených státech a Latinské Americe.
Česko se zapojí pojedenácté. Organizátoři očekávají, že se do tmy ponoří na 150 obcí, desítky firem a tisícovky bytů. Praha bude postupně vypínat nasvícení svých pamětihodností podle doby jejich vzniku, od 12. po 21. století, přičemž každé z nich bude reprezentovat jedna stavba.