Praha - Oficiální oslavy 1. máje už mnoho zemí ve světě nepořádá, ale přesto se konají téměř v každé zemi mítinky či demonstrace.
Na podporu něčeho nebo naopak na protest proti něčemu.
V Berlíně policie zatkla už brzy ráno 68 lidí, kteří házeli láhve a kameny ve čtvrti Friedrichshain ve východní části města. V ulicích německé metropole dochází na 1.máje každoročně k násilnostem, letos ale začaly nezvykle brzy.
Ve městě je rozmístěno na pět tisíc policistů, večer se očekávají další střety. V minulých letech výtržníci s oblibou ničili luxusní automobily.
V Istanbulu i slzný plyn
Na šest stovek stoupenců krajní levice zadržela v Istanbulu turecká policie. Ve snaze zabránit demonstraci na istanbulském náměstí Taksim policisté podle agentury AP použili slzný plyn, obušky a vodní děla.
V Moskvě bylo vše o poznání klidnější. V centru města se sešli komunisté s transparenty a rudými balónky. Z tribuny k nim promluvil předseda strany Gennadij Zjuganov.
V ruské metropoli se konalo celkem 14 pochodů a mítinků nejrůznějších politických stran a hnutí, na které přišlo podle odhadů až 50 tisíc lidí.
Největší akci svolala prokremelská strana Jednotné Rusko společně s moskevskými odboráři a volalo se na ní především po zvýšení platů. Manifestace se zúčastnil moskevský starosta Jurij Lužkov.
Castro nevystoupil
Venezuelský prezident Hugo Chávez se u příležitosti 1.máje rozhodl zvýšit minimální mzdu v zemi o dvacet procent.
"Pracující ve Venezuele si zalouží to nejlepší z nejlepšího," řekl prezident za jásotu svých příznivců. Krátce předtím oznámil, že Venezuela se rozhodla přerušit spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou.
Na oficiálních kubánských oslavách 1.máje opět nevystoupil Fidel Castro. Osmdesátiletý vůdce předal kvůli své loňské operaci trávícího traktu svému bratrovi dočasně moc loni v červenci a od té doby byl vidět pouze na fotografiích a videozáznamech.
V Asii se převážně demonstrovalo za ekonomické požadavky. Průvod v Manile žádal zvýšení mezd, což ale filipínská prezidentka Gloria Arroyová dopředu odmítla. Stejné požadavky měli i demonstranti v indonéské Jakartě.
V Japonsku vyrazili do ulic pacifisté, protestující proti návrhům premiéra Šinza Abého na posílení japonské armády. Vezli s sebou tank s figurínou ministerského předsedy.