Svět protestuje proti zdražování potravin. A bude hůř

Zdeněk Mihalco
7. 4. 2008 11:50
Desítky chudých zemí mohou očekávat nepokoje
Víkendové protesty v Egyptě se v některých městech proměnily v násilnosti
Víkendové protesty v Egyptě se v některých městech proměnily v násilnosti | Foto: Reuters

Praha - Sto padesát lidí zatkla egyptská policie během víkendových celostátních protestů proti rostoucím cenám potravin. Demonstrace se totiž v některých městech proměnily v násilnosti.

V Egyptě základní potraviny v posledních měsících podražily na takřka dvojnásobek. Vláda například dotuje produkci chleba, do jeho výroby se zapojila i armáda, stále je ho však nedostatek.

Na druhé straně zeměkoule, na karibském ostrově Haiti, vyšli lidé do ulic ze stejného důvodu. Při střetech s mírovými jednotkami OSN tam jeden člověk zemřel a 25 dalších bylo zraněno.

V minulých týdnech se protestovalo i v Indonésii nebo Argentině.

Začarovaný kruh

Zpráv o protestech kvůli rostoucím cenám potravin přibývá a patrně bude přibývat i nadále. Důvodem zdražování je drahá ropa, vysoká poptávka po energetických surovinách ze strany Číny a dalších rychle rostoucích zemí, neúroda v některých oblastech i produkce biopaliv na úkor výroby potravin.

Vlády chudých zemí se snaží s růstem cen bojovat. Egyptský prezident Husní Mubarak zrušil dovozní clo na některé potraviny, Indie zase zakázala vývoz většiny druhů rýže.

Opatření proti růstu cen už zavedly i Argentina, Pákistán, Vietnam nebo Saúdská Arábie.

Chudé státy se snaží snížit ceny potravin i za cenu toho, že přestávají chránit vlastní zemědělce před konkurencí zvenčí a naopak zakazují vývoz do zahraničí. Taková regulační opatření však mohou způsobit další celosvětový nárůst cen.

Méně pomoci pro chudé

Mezinárodní organizace opakovaně varovaly, že výrazný celosvětový růst cen potravin povede ke zvýšení počtu lidí trpících podvýživou.

Od roku 2005 se ceny základních potravin zvýšily zhruba o 80 procent. Cena pšenice je nejvyšší za posledních 28 let. Navíc OSN i většina analytiků předpokládají, že ceny porostou nejméně další dva roky.

Světový program OSN pro výživu (WFP) upozornil, že pokud mu nebudou navýšeny příjmy, bude muset kvůli drahým potravinám snížit objem humanitární pomoci v chudých zemích.

Světová banka odhaduje, že nepokoje kvůli zdražování potravin čekají v brzké době více než třicet chudých zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy