Za třetinu dětských úmrtí ve světě může podvýživa

Zdeněk Mihalco
18. 1. 2008 23:00
Statisícům úmrtí lze snadno zabránit
Foto: Reuters

Londýn - Asi 3,5 milionu dětí zemře každý rok kvůli tomu, že nemají dostatek potravin. To je třetina všech dětských úmrtí ve světě, varují studie publikované v nejnovějším čísle britského odborného časopisu Lancet, o jejichž závěrech informují zahraniční média.

Naprostá většina podvyživených dětí a těhotných žen žije ve dvaceti asijských a afrických zemích.

Přitom přinejmenším čtvrtině z těchto úmrtí lze podle výzkumníků relativně snadno předejít. Například dodáváním vitamínu A a zinku, které zlepšují kvalitu mateřského mléka. Právě kvůli nedostatečnému kojení zemře podle odhadů vědců až 1,4 milionu dětí ročně.

Podvýživa v dětství=nízká mzda v dospělosti

V době těhotenství, kojení a prvních dvou let života je kvalitní výživa pro zdraví člověka nejdůležitější.

Jedna ze studií uveřejněných v odborném magazínu také dokazuje, že nedostatečná výživa v časném dětství zanechává následky na zdraví po zbytek života. Vědci také prokázali, že podvyživené děti i kvůli chatrnému zdraví v budoucnu vydělávají méně peněz než ty, které měly dostatečný přísun živin.

Čtěte také
Autor fotografie: UNICEF/ Roger LeMOyne

Podvyživené děti jsou náchylné k řadě infekčních chorob, které vzhledem k nízké kvalitě zdravotnické péče v chudých oblastech často způsobují úmrtí.

V Číně hladových ubývá

Nejvíce podvyživených dětí žije a umírá v subsaharské Africe, celková podvýživa nebo nedostatek určitých minerálů a vitamínů je však vážným problémem i v zemích, jako je Brazílie, Guatemala, Indie, Indonésie nebo Severní Korea.

Naopak situace se podle výzkumníků rychle zlepšuje v Číně, a to díky ekonomickým reformám a současnému růstu blahobytu. V letech 1990 až 1992 žilo v Číně 194 milionů lidí, kteří neměli dostatečnou výživu, tedy asi 16 procent tehdejší čínské populace. O deset let později už to bylo "jen" 150 milionů Číňanů, což je něco přes desetinu obyvatel nejlidnatější země světa.

Podle statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí podvýživou celosvětově přibližně 800 milionů lidí, což je asi pětina obyvatel zemí třetího světa. Naopak celkem asi miliarda dospělých trpí nadváhou.

 

Právě se děje

Další zprávy