Švédský úředník nepodává ruku ženám, je to pro něj jako pro muslima příliš intimní

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 6. 2016 21:52
Policie ve Švédsku řeší neobvyklou stížnost. Pasový inspektor muslimského vyznání odmítá podávat ruku svým kolegyním. Obviňuje je z diskriminace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: wired.com

Stockholm - Švédská policie se zabývá sporem pasového inspektora muslimského vyznání, který z náboženských důvodů odmítá podávat ruku kolegyním. Několik žen kvůli tomu podalo stížnost a muž, který byl povolán jako civilní pracovník k provádění pohraničních kontrol, zase obvinil své spolupracovnice z diskriminace. Policie podle zpravodajského portálu The Local považuje incident z velké části za vyřešený, debata v rámci policie ale pokračuje.

"Všechny strany jsou zklamané a smutné, snažíme se to ale vyřešit dialogem. Policie je ve Švédsku největší státní organizací, chceme a musíme přijímat odlišnosti," řekla policejní mluvčí Ewa-Gun Westfordová. Dodala, že žádná ze stížností se netýkala inspektorovy práce, ale výhradně nesouladu mezi vírou a rovností pohlaví. To je nyní téma, o kterém policie na celostátní i regionální úrovni diskutuje.

"Sama jsem u policie 45 let a jako žena jsem čelila většině stupňů diskriminace. Jsem si jistá, že můj názor je odlišný než například (názor) mladé ženy. Je to velký problém," řekla Westfordová.

Zmíněný muslimský inspektor, který je jedním ze 72 civilních pracovníků vypomáhajících policii s pohraničními kontrolami dokladů, místo obvyklého podání ruky v případě žen při pozdravu přikládá svou dlaň k srdci. Odmítnutí stisknout pravici ale některé z jeho kolegyň považují za urážku.

"Nepodal mi ruku, když jsme ho pozdravili. Nechci o tom víc mluvit, protože jsem se rozhodla to postoupit vedení," citoval The Local jednu z nespokojených policistek.

Případ muslimského inspektora není ve Švédsku ojedinělý. Před několika týdny rezignoval ambiciózní třicetiletý politik strany Zelených Yasri Khan, který byl kritizován, že odmítl potřást rukou novinářce. Khan, označovaný za vycházející hvězdu strany, svůj postoj zdůvodnil tím, že podle islámu je to příliš intimní gesto. Napomenutí se dočkal od samotného premiéra Stefana Löfvena, který zdůraznil, že "ve Švédsku podáváme ruku ženám i mužům".

Podobný incident letos zaznamenalo i Švýcarsko, kde dvojice školáků kvůli muslimské víře odmítala podat ruku své učitelce. Otec obou chlapců, který je imámem, proto požádal školu o výjimku, kterou hoši dostali. Případ se ale poté dostal na veřejnost, kde vyvolal rozhořčení, kritiku neskrývali ani politici. Například ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová uvedla, že takto si integraci přistěhovalců nepředstavuje.

Úřady nakonec výjimku zrušily s tím, že převážil veřejný zájem na rovnoprávném postavení žen a mužů a zájem na integraci cizinců nad náboženskou svobodou. Pokud budou žáci i nadále odmítat ruku učitelkám podávat, hrozí rodičům pokuta až 5000 švýcarských franků (124 tisíc Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy