Jídlo se hledá v popelnicích, lidé se živí trávou. První svědectví z hladového města Madája

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 1. 2016 16:00
Z obklíčeného syrského města Madája nedaleko Damašku, kde lidé měsíce přežívali bez jídla a léků, se podařilo odvézt první nemocné v kritickém stavu. Konvoj s humanitární pomocí tam dorazil v pondělí. Pracovníci OSN a Mezinárodního Červeného kříže podali svědectví, jak to ve městě vypadá.
Obyvatelé Madáji.
Obyvatelé Madáji. | Foto: Reuters

Madája - Záchranáři odvezli v úterý z obklíčené Madáji prvních 300 lidí, kteří jsou v kritickém stavu a okamžitě potřebují lékařskou pomoc.

"Zdravotníci v Madáji nejsou technicky vybaveni pro hospitalizaci kritických případů, evakuace těžce podvyživených a nemocných lidí je proto takřka jistě nezbytná pro záchranu jejich životů," uvedla na dotaz Aktuálně.cz Iveta Polochová z české pobočky Lékařů bez hranic.

I proto chce Světová zdravotnická organizace v syrském městě instalovat mobilní kliniky, aby lékaři mohli operovat další lidi přímo tam. Ti z Červeného kříže a Červeného půlměsíce teď obcházejí dům po domu, aby zjistili, jak na tom místní obyvatelé jsou a koho je třeba rychle ošetřit.

Obléhání vozů s pomocí

Humanitární konvoj dorazil do města v pondělí a přivezl 330 tun léků a potravin pro 40 tisíc obyvatel, od července odříznutých od světa blokádou syrské armády.

V ulicích padala podle humanitárních pracovníků hlavně jedna otázka: "Přivezli jste jídlo?"

"První dojmy byly opravdu srdcervoucí. Ulice byly plné lidí," popisuje Pawel Krzysiek z Mezinárodního výboru Červeného kříže pro britskou BBC.

"Přišla ke mně malá holčička a její první otázka zněla, jestli jsem přinesl jídlo. Měla hlad a já jí věřil. Vypadala hladově," vysvětlil.

Ve městě zemřelo podle Lékařů bez hranic na vyhladovění od 1. prosince již 28 lidí. Poté, co se brány města otevřely pro konvoj vypravený OSN a Mezinárodním Červeným křížem, vyplouvají na povrch zprávy o skutečném stavu jeho obyvatel.

Výpovědi humanitárních pracovníků hovoří o hladovějících lidech, kteří se po jejich příjezdu sesypali na nákladní vozy.

15 dní o polévce

"Lidé přicházeli každých pět minut a ptali se 'Přivezli jste jídlo a přivezli jste léky?'. Někteří se smáli a mávali nám, ale mnoho z nich bylo příliš slabých a unavených, s velice pochmurným výrazem," popsal Pawel Krzysiek situaci po příjezdu humanitárního konvoje.

"Po patnáct dní jsme jedli jen polévku," řekl agentuře AFP sedmnáctiletý Hiba Abdel Rahman. "Viděl jsem muže, jak zabil kočku a její maso pak předkládal své rodině jako králičí. Někteří lidé prohledávají popelnice, jiní jedí trávu. Žádali jsme o jídlo i vojáky, ale ti nám nic nedali," líčí chlapec.

fotografie vyhublého dítěte, která se objevila ve světových médiích. Nelze ovšem spolehlivě doložit, kdy a kde byla pořízena.
fotografie vyhublého dítěte, která se objevila ve světových médiích. Nelze ovšem spolehlivě doložit, kdy a kde byla pořízena. | Foto: Reuters

Z města se tak touží dostat nejen akutně ohrožení nemocní, ale i mnoho dalších lidí. "Chci pryč. Tady v Madáji nic není, žijeme tu bez elektřiny, paliva, vody a bez jídla," cituje agentura AP místní učitelku.

Pomoc kradou teroristé, tvrdí Damašek

Na hladovění v Madáje před časem upozornily fotografie extrémně vyhublých dětí, které se objevily ve světových médiích. Jejich pravost však zatím nebyla potvrzena.

Podle syrského velvyslance při OSN Bašára Džafarího, citovaného televizí CNN, jsou smyšlené a vykonstruované. Odmítl také obvinění, že syrský režim využíval hladovění jako válečný nástroj.

Syrská vláda podle něj o humanitární asistenci žádala už před několika týdny.

Foto: Reuters

"Problém je v tom, že teroristé humanitární pomoc Červeného kříže a OSN kradou," vysvětlil Džafárí.

Jídlo na měsíc

Zásoby potravin, které v pondělí do města dorazily, by měly vystačit pro všechny obyvatele přibližně na měsíc. Jednorázová pomoc ale není podle mluvčí Mezinárodního Červeného kříže Dibeh Fakhrové řešením.

"To, co je zapotřebí, je pravidelný přístup," zdůrazňuje.

Podobně mluví i Lékaři bez hranic. "Jednorázová humanitární pomoc nestačí. Je nutné, aby zásobování obléhané Madáji bylo trvalé," uvedla Iveta Polochová.

Ať už je vina na straně vládních sil, či povstalců, OSN ve svém prohlášení upozorňuje, že utrpení v Madáji nemá v historii syrské občanské války obdoby.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy