Jídlo se hledá v popelnicích, lidé se živí trávou. První svědectví z hladového města Madája

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 1. 2016 16:00
Z obklíčeného syrského města Madája nedaleko Damašku, kde lidé měsíce přežívali bez jídla a léků, se podařilo odvézt první nemocné v kritickém stavu. Konvoj s humanitární pomocí tam dorazil v pondělí. Pracovníci OSN a Mezinárodního Červeného kříže podali svědectví, jak to ve městě vypadá.
Obyvatelé Madáji.
Obyvatelé Madáji. | Foto: Reuters

Madája - Záchranáři odvezli v úterý z obklíčené Madáji prvních 300 lidí, kteří jsou v kritickém stavu a okamžitě potřebují lékařskou pomoc.

"Zdravotníci v Madáji nejsou technicky vybaveni pro hospitalizaci kritických případů, evakuace těžce podvyživených a nemocných lidí je proto takřka jistě nezbytná pro záchranu jejich životů," uvedla na dotaz Aktuálně.cz Iveta Polochová z české pobočky Lékařů bez hranic.

I proto chce Světová zdravotnická organizace v syrském městě instalovat mobilní kliniky, aby lékaři mohli operovat další lidi přímo tam. Ti z Červeného kříže a Červeného půlměsíce teď obcházejí dům po domu, aby zjistili, jak na tom místní obyvatelé jsou a koho je třeba rychle ošetřit.

Obléhání vozů s pomocí

Humanitární konvoj dorazil do města v pondělí a přivezl 330 tun léků a potravin pro 40 tisíc obyvatel, od července odříznutých od světa blokádou syrské armády.

V ulicích padala podle humanitárních pracovníků hlavně jedna otázka: "Přivezli jste jídlo?"

"První dojmy byly opravdu srdcervoucí. Ulice byly plné lidí," popisuje Pawel Krzysiek z Mezinárodního výboru Červeného kříže pro britskou BBC.

"Přišla ke mně malá holčička a její první otázka zněla, jestli jsem přinesl jídlo. Měla hlad a já jí věřil. Vypadala hladově," vysvětlil.

Ve městě zemřelo podle Lékařů bez hranic na vyhladovění od 1. prosince již 28 lidí. Poté, co se brány města otevřely pro konvoj vypravený OSN a Mezinárodním Červeným křížem, vyplouvají na povrch zprávy o skutečném stavu jeho obyvatel.

Výpovědi humanitárních pracovníků hovoří o hladovějících lidech, kteří se po jejich příjezdu sesypali na nákladní vozy.

15 dní o polévce

"Lidé přicházeli každých pět minut a ptali se 'Přivezli jste jídlo a přivezli jste léky?'. Někteří se smáli a mávali nám, ale mnoho z nich bylo příliš slabých a unavených, s velice pochmurným výrazem," popsal Pawel Krzysiek situaci po příjezdu humanitárního konvoje.

"Po patnáct dní jsme jedli jen polévku," řekl agentuře AFP sedmnáctiletý Hiba Abdel Rahman. "Viděl jsem muže, jak zabil kočku a její maso pak předkládal své rodině jako králičí. Někteří lidé prohledávají popelnice, jiní jedí trávu. Žádali jsme o jídlo i vojáky, ale ti nám nic nedali," líčí chlapec.

fotografie vyhublého dítěte, která se objevila ve světových médiích. Nelze ovšem spolehlivě doložit, kdy a kde byla pořízena.
fotografie vyhublého dítěte, která se objevila ve světových médiích. Nelze ovšem spolehlivě doložit, kdy a kde byla pořízena. | Foto: Reuters

Z města se tak touží dostat nejen akutně ohrožení nemocní, ale i mnoho dalších lidí. "Chci pryč. Tady v Madáji nic není, žijeme tu bez elektřiny, paliva, vody a bez jídla," cituje agentura AP místní učitelku.

Pomoc kradou teroristé, tvrdí Damašek

Na hladovění v Madáje před časem upozornily fotografie extrémně vyhublých dětí, které se objevily ve světových médiích. Jejich pravost však zatím nebyla potvrzena.

Podle syrského velvyslance při OSN Bašára Džafarího, citovaného televizí CNN, jsou smyšlené a vykonstruované. Odmítl také obvinění, že syrský režim využíval hladovění jako válečný nástroj.

Syrská vláda podle něj o humanitární asistenci žádala už před několika týdny.

Foto: Reuters

"Problém je v tom, že teroristé humanitární pomoc Červeného kříže a OSN kradou," vysvětlil Džafárí.

Jídlo na měsíc

Zásoby potravin, které v pondělí do města dorazily, by měly vystačit pro všechny obyvatele přibližně na měsíc. Jednorázová pomoc ale není podle mluvčí Mezinárodního Červeného kříže Dibeh Fakhrové řešením.

"To, co je zapotřebí, je pravidelný přístup," zdůrazňuje.

Podobně mluví i Lékaři bez hranic. "Jednorázová humanitární pomoc nestačí. Je nutné, aby zásobování obléhané Madáji bylo trvalé," uvedla Iveta Polochová.

Ať už je vina na straně vládních sil, či povstalců, OSN ve svém prohlášení upozorňuje, že utrpení v Madáji nemá v historii syrské občanské války obdoby.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy