K hladovějícím v obklíčené syrské Madáji dorazil humanitární konvoj

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 16:46
Syrské město Madája bylo šest měsíců obklíčené syrskou armádou a lidé v něm zanecháni bez přístupu k potravinám. V pátek syrský prezident Bašár Asad svolil, že zpřístupní město konvoji s humanitární pomocí, který v pondělí z Damašku vyslaly organizace Červený kříž, Červený půlměsíc a OSN. Pomoc míří i do dalších měst obklíčených povstalci na severu země.
Konvoj s humanitární pomocí vypravily organizace Červený kříž, Červený půlměsíc a OSN.
Konvoj s humanitární pomocí vypravily organizace Červený kříž, Červený půlměsíc a OSN. | Foto: Reuters

Damašek - K syrskému obklíčenému městu Mádája dorazil v pondělí konvoj s humanitární pomocí a jídlem, které by mělo 40 tisícům obyvatel stačit na měsíc.

Informovala to om televizní stanice BBC.

Ještě než ale stačil do města přijet, zemřelo v neděli hlady dalších pět lidí. Mezi nimi i teprve devítiletý chlapec.

Podle humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) hrozil stejný osud dalším 200 podvyživeným pacientům, pokud by pomoc nedorazila včas. Místní lékaři, se kterými je MSF v kontaktu, prý týden nejedli.

Konvoj má do města během pondělí dovézt především zásoby potravin, ale také lékařské potřeby a hygienické balíčky.

Další kolony vyjely i ke dvěma šíitským enklávám Fúa a Kafrajá na severu země, informovala agentura AP.

Zatímco opoziční Madája byla obležena syrskou armádou, dvojici šíitských enkláv obklíčili povstalci. Tam žije v obležení momentálně asi 30 000 lidí a situace se rychle zhoršuje.

Syrský prezident Bašár Asad umožnil přístup do obležených měst v pátek na základě protestů a fotografií vyhublých hladovějících dětí, které pobouřily celý svět.

Podle britského listu The Guardian byli obyvatelé Madáji nuceni živit se z listů stromů, trávy a cukrem oslazené vody.

Případy, kdy se civilní obyvatelstvo ocitne v blokádě některé z bojujících stran, nejsou v Sýrii výjimečné. Oblasti, do kterých nyní pomoc míří, dostaly humanitární pomoc naposledy v říjnu. V místě nyní platí lokální příměří. Podmínky klidu zbraní sice byly dohodnuty již v září, ale jeho zavedení bylo oddalováno.

 

Právě se děje

Další zprávy