reklama
 
 

Z vyhladovělé Madáji je třeba okamžitě evakuovat 400 lidí. Včetně těžce podvyživených dětí

Aktualizováno 12. 1. 2016 9:32
"Na vlastní oči jsme viděli několik těžce podvyživených dětí. Jsem si jistý, že tu jsou také podvyživení starší lidé." Tak popisují humanitární pracovníci situaci v syrském městě Madája, které je už dlouhé měsíce obklíčeno spojenci syrské armády. Situace ve městě je kritická, hladoví tam na 40 000 lidí. Vláda syrského prezidenta Bašára Asada popírá, že přístup do Madáji uzavřela blokádou. Vinu za neutěšenou situaci tamních obyvatel podle ní nesou povstalci, kteří prý hromadí potraviny.

Madájá - Hladovějící lidé. Takový obrázek spatřili pracovníci OSN a dalších humanitárních organizací ve dvou obléhaných syrských oblastech, kam v pondělí dorazily konvoje s pomocí.

Agentuře Reuters to sdělil koordinátor OSN Yacoub El Hillo, který v jednom z těchto míst, západosyrském městě Madája, dohlížel na rozdělování pomoci. Donesly se k němu rovněž zprávy o nejméně 40 případech smrti hladem, které však nešlo ověřit.

Podle diplomata Spojených národů Gerarda van Bohemena je nutné z města bezodkladně evakuovat zhruba 400 lidí.

"Na vlastní oči jsme viděli několik těžce podvyživených dětí. Jsem si jistý, že tu jsou také podvyživení starší lidé," sdělil Reuters El Hillo telefonicky z opozičního města, které je šest měsíců obléháno syrskou armádou a ve kterém podle OSN hladoví na 40 000 lidí.

65 aut s potravinami a léky

Humanitární pracovníci podle něj viděli případy hladovění rovněž v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20 000 lidí. K šíitské sektě alávitů patří syrské vedení. Povstalci loni na jaře tyto dvě enklávy v provincii Idlib obsadili, stejně jako velké části území na severozápadě Sýrie.

Pondělní konvoj s pomocí pro všechny tři obléhané oblasti čítal 65 vozů s nákladem zdravotnického materiálu a potravin. Další rozsáhlá operace bude podle El Hilla dokončena ve čtvrtek. Do zmíněných oblastí by měla být dopravena pšenice, mouka, zdravotnická pomoc a další potřeby.

My za nic nemůžeme, zní z Damašku

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada popírá, že přístup do Madáji uzavřela blokádou. Vinu za neutěšenou situaci tamních obyvatel podle ní nesou povstalci, kteří prý hromadí potraviny.

Minulý týden se objevily zprávy o tom, že ceny potravin ve městě dosáhly horentní výše a lidé se živí i listím. Město obléhá také spojenec syrské armády libanonský Hizballáh. Jeho televize v pondělí uvedla, že situace není tak špatná, jak uvádějí zahraniční sdělovací prostředky, a že se občané Madáji nechali zneužít k propagandě.

Novozélandský velvyslanec při OSN Gerard van Bohemen podle agentury AFP v rámci poradního setkání Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že zhruba 400 lidí v povstalecké Madáji se nachází v "kritické situaci" a je třeba je bezodkladně evakuovat. Důvody žádosti o okamžitou evakuaci blíže nesdělil. Podle diplomatů OSN, na které se odvolala agentura DPA, jsou tito lidé na prahu smrti a naléhavě by potřebovali lékařskou pomoc.

autor: ČTK | 12. 1. 2016 6:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama