Johannesburg - Súdánský prezident Umar Bašír v pondělí opustil Jihoafrickou republiku, kde byl na jednání Africké unie, a to ještě předtím, než jihoafrický nejvyšší soud stihl rozhodnout, zda ho nechá zatknout pro podezření z válečných zločinů a vydat Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
Ten na Bašíra vydal dva zatykače.
Pretorijský soud v neděli vydal předběžné nařízení, které zakazovalo úřadům nechat Bašíra opustit území Jihoafrické republiky, dokud soud nerozhodne ve věci jeho zatčení.
Zasedání soudu bylo dopoledne odročeno, prezidentovo letadlo ale mezitím ze země odletělo.
Bašír vládne Súdánu od roku 1989 a znovu byl zvolen letos na dalších pět let. Zatykače z let 2009 a 2010 se vztahují k událostem v západosúdánském Dárfúru. Kvůli násilí, které tam začalo roku 2003, zemřelo 300 000 lidí a domovy opustily až tři miliony osob.
Jste zaujatí, tvrdí Africká unie
Orgány Africké unie už v minulosti odmítly výzvy ICC týkající se Bašíra, protože obviňují soud ze zaujatosti vůči africkým politikům.
Loni ICC kvůli tomu stáhl obvinění proti keňskému prezidentovi Uhuruovi Kenyattovi.
ICC ho chtěl soudit kvůli vyvolání etnických nepokojů po volbách v roce 2007, ale nezískal v předběžném šetření dostatek důkazů, údajně kvůli neochotě Keni spolupracovat. Kenyatta měl být první sloužící hlavou státu, jež měla stanout před ICC.
Bašír od vydání zatykače jezdil jenom do zemí, které buď nepřistoupily k ICC, nebo které prezidenta odmítly zatknout. V dubnu po vlně protestů zrušil na poslední chvíli cestu do Indonésie na summit afrických a asijských vůdců.