Prezidentem Súdánu zůstane Umar Bašír, vládne mu už 26 let

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 4. 2015 13:31
Podle oznámení volební komise staronová hlava státu, která zemi vládne nepřetržitě od roku 1989, v nedávném hlasování získala 94,54 procenta hlasů.
Súdánský prezident Umar Bašír.
Súdánský prezident Umar Bašír. | Foto: Reuters

Chartúm - Súdán i v následujících pěti letech povede dosavadní prezident Umar Bašír.

Podle oznámení volební komise staronová hlava státu, která zemi vládne nepřetržitě od roku 1989, v nedávném hlasování získala 94,05 procenta hlasů.

Účast na hlasování, jež probíhalo od 13. do 16. dubna, údajně dosáhla 46,4 procenta.

Súdánská opozice čtyřdenní prezidentské a parlamentní volby bojkotovala s tím, že nešlo o svobodné a rovné hlasování.

Zástupci volební komise popřeli spekulace, že prodloužili původně třídenní volby o další den kvůli nízkému zájmu voličů. Asi jen třetinovou účast přitom odhadovala po skončení voleb i mise Africké unie, která na průběh hlasování dohlížela. Hlavu státu a zákonodárce mohlo vybírat více než 13 milionů oprávněných voličů.

Proti Bašírovi nastoupilo celkem 15 kandidátů, většina z nich byla ale široké veřejnosti téměř neznámá. Kandidát, jenž se umístil na druhém místě, získal pouhé 1,43 procenta hlasů.

Prezident s krví na rukou

Jednasedmdesátiletý generálporučík Umar Hasan Ahmad Bašír se moci chopil při vojenském puči v roce 1989 a zavedl přísné islámské právo šaría.

Během jeho vlády vypuklo několik ozbrojených konfliktů, mimo jiné v Dárfúru, Jižním Kurdufánu či ve státě Modrý Nil. O vydání Bašíra kvůli údajným válečným zločinům a genocidě v Dárfúru od roku 2008 neúspěšné žádá Mezinárodní trestní soud v Haagu. Prezident obvinění odmítá.

Nedávné volby byly teprve druhé za posledních 26 let a vůbec první od roku 2011, kdy po dlouhé občanské válce Jižní Súdán vyhlásil nezávislost na severu. Chartúm, který tím přišel o 75 procent ropných zásob, se od té doby potýká s hospodářskými problémy.

Súdán má podle odhadů 35,5 milionu obyvatel. Polovina žije podle Světové banky pod hranicí chudoby. Kvůli četným konfliktům patří Súdán k zemím s největším počtem vnitřních vyhnanců na světě. Jen kvůli střetům v Dárfúru opustily své domovy od roku 2003 údajně až tři miliony lidí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy