Prezidentem Súdánu zůstane Umar Bašír, vládne mu už 26 let

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 4. 2015 13:31
Podle oznámení volební komise staronová hlava státu, která zemi vládne nepřetržitě od roku 1989, v nedávném hlasování získala 94,54 procenta hlasů.
Súdánský prezident Umar Bašír.
Súdánský prezident Umar Bašír. | Foto: Reuters

Chartúm - Súdán i v následujících pěti letech povede dosavadní prezident Umar Bašír.

Podle oznámení volební komise staronová hlava státu, která zemi vládne nepřetržitě od roku 1989, v nedávném hlasování získala 94,05 procenta hlasů.

Účast na hlasování, jež probíhalo od 13. do 16. dubna, údajně dosáhla 46,4 procenta.

Súdánská opozice čtyřdenní prezidentské a parlamentní volby bojkotovala s tím, že nešlo o svobodné a rovné hlasování.

Zástupci volební komise popřeli spekulace, že prodloužili původně třídenní volby o další den kvůli nízkému zájmu voličů. Asi jen třetinovou účast přitom odhadovala po skončení voleb i mise Africké unie, která na průběh hlasování dohlížela. Hlavu státu a zákonodárce mohlo vybírat více než 13 milionů oprávněných voličů.

Proti Bašírovi nastoupilo celkem 15 kandidátů, většina z nich byla ale široké veřejnosti téměř neznámá. Kandidát, jenž se umístil na druhém místě, získal pouhé 1,43 procenta hlasů.

Prezident s krví na rukou

Jednasedmdesátiletý generálporučík Umar Hasan Ahmad Bašír se moci chopil při vojenském puči v roce 1989 a zavedl přísné islámské právo šaría.

Během jeho vlády vypuklo několik ozbrojených konfliktů, mimo jiné v Dárfúru, Jižním Kurdufánu či ve státě Modrý Nil. O vydání Bašíra kvůli údajným válečným zločinům a genocidě v Dárfúru od roku 2008 neúspěšné žádá Mezinárodní trestní soud v Haagu. Prezident obvinění odmítá.

Nedávné volby byly teprve druhé za posledních 26 let a vůbec první od roku 2011, kdy po dlouhé občanské válce Jižní Súdán vyhlásil nezávislost na severu. Chartúm, který tím přišel o 75 procent ropných zásob, se od té doby potýká s hospodářskými problémy.

Súdán má podle odhadů 35,5 milionu obyvatel. Polovina žije podle Světové banky pod hranicí chudoby. Kvůli četným konfliktům patří Súdán k zemím s největším počtem vnitřních vyhnanců na světě. Jen kvůli střetům v Dárfúru opustily své domovy od roku 2003 údajně až tři miliony lidí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy