Washington - Energie amerických studentů rozvířila stojaté vody ve Washingtonu. V sobotu pod heslem #NeverAgain ("Už nikdy více") protestovali v hlavním městě USA, ale i na jiných místech Spojených států za zpřísnění zbraňových zákonů.
Těmito mohutnými demonstracemi zatím vyvrcholilo hnutí studentů ze střední školy v Parklandu na Floridě, kde devatenáctiletý střelec v polovině února zavraždil 17 jejich spolužáků a členů učitelského sboru.
Na sobotní demonstrace s názvem "Pochod za naše životy" dorazily stovky tisíc lidí. Obrovská účast potvrzuje, že floridským studentům se podařilo nebývale aktivizovat širší společnost. Po mnoha předchozích střílečkách, kterých byla Amerika v posledních letech svědkem, se veřejné mínění vždy na pár dní rozbouřilo, ale pak zase poměrně rychle utichlo.
Tentokrát je to jinak. "Jejich úsilí je pravděpodobně tou největší jednorázovou změnou, kterou jsem zažila za více než dvacet let, co sleduji debatu o zbraních," komentovala Kristin Gossová, profesorka politologie z Duke University, studenty v deníku Wall Street Journal.
Jenže se už také ukazuje, že změna zákonů v praxi může být mnohem složitější. Jediného skutečného úspěchu zatím dosáhli studenti na Floridě, kde tamní republikánský guvernér Rick Scott podepsal výrazně přísnější zákony.
Americký Kongres se ale zatím odhodlal jen k tomu, že v rámci rozpočtového zákona, který schválil v pátek, přijal opatření ke zlepšení federální databáze FBI. V ní oficiální prodejci prověřují totožnost a bezúhonnost zájemců o zbraň.
Od původně přísných návrhů pak ustoupil i prezident Donald Trump.
Přijdou i porážky
Ve srovnání s tím, co požadují studenti, je to jen kosmetická úprava. Hnutí #NeverAgain by například chtělo prosadit zákaz takzvaných útočných zbraní, kam patří i poloautomatická puška AR-15, kterou vraždil střelec na Floridě.
Dalším požadavkem je, aby ověřování totožnosti kupců platilo univerzálně, tedy i pro volné prodejce na výstavních veletrzích (takzvaných gunshows) a pro internetový prodej.
Jenže tady už studenti stojí proti mocnému soupeři. Proti lobbistické organizaci Národní střelecká asociace (NRA), která hájí zájmy výrobců a majitelů zbraní. A také proti řadě kongresmanů, především republikánů, kteří výše uvedené změny rozhodně odmítají.
"V určité chvíli přijdou porážky a vy musíte vydržet i tehdy, kdy nevyhráváte," předpovídá profesorka Gossová, že studentské hnutí brzy narazí na odpor.
Studenti však mají na své straně také účinné zbraně. Za několik málo měsíců v USA začne kampaň před listopadovými volbami do Kongresu. A ve spojení se zkušenými vlivovými demokratickými organizacemi je hnutí #NeverAgain evidentně rozhodnuto udělat z otázky zbraní jedno z klíčových témat tohoto hlasování.
Věrni NRA zůstaneme?
Podle politologů a komentátorů takové plány nejsou bez šance. Naopak přicházejí v momentu, kdy pro řadu voličů může být téma zbraňových zákonů za současné atmosféry klíčové.
Republikánský guvernér Ohia John Kasich v neděli na stanici CNN varoval svoji stranu, že v otázce zbraní "voliči chtějí změnu". Republikáni prý jednají na vlastní riziko, pokud to chtějí ignorovat.
A podle republikánského dárce Dana Eberharta kongresmani z této strany riskují, že přijdou o střední a vyšší třídu z předměstí velkých měst, pokud se jejich názory budou nadále řídit jen podle toho, co propaguje NRA.
"Republikáni se budou muset trochu pohnout z místa, aby ve volbách získali nejméně 51 procent, a NRA se s tím bude muset nějak srovnat. Pro republikánské voliče z předměstí jsou postoje NRA už mimo," uvedl Eberhart pro deník New York Times.
Další komentátoři pak upozorňují, že mnozí z dnešních protestujících studentů budou na podzim nejen volit, ale jako dobrovolníci se také zapojí do kampaně.
A právě v této energii a motivaci jít k volbám může spočívat další podstatná výhoda vůči republikánům.
Nažhavení demokraté
"Entuziasmus demokratů je už teď hodně vysoko a otázka zbraní tomu jen přidává," upozorňuje Jim Hobart, který dělá pro republikány průzkumy veřejného mínění.
V Atlantě, kde Hobart žije, před víkendem viděl, jak studenti vypravovali autobusy na desetihodinovou jízdu na sobotní demonstraci do Washingtonu. "A ti samí studenti se ve většině zapojí do předvolební kampaně," dodává Hobart pro list Wall Street Journal.
Stand and Fight for our Kids’ Safety by Joining NRA → https://goo.gl/ysbXZH Today’s protests aren’t spontaneous. Gun-hating billionaires and Hollywood elites are manipulating and exploiting children as part of their plan to DESTROY the Second Amendment and strip us of our right to defend ourselves and our loved ones.
Zveřejnil(a) NRA - National Rifle Association of America dne 24. March 2018
"Dnešní protesty nejsou spontánní," napsala NRA v sobotu na svoji stránku na Facebooku. Organizace se tím snaží vykreslit studentské hnutí jako nástroj levicových liberálů, "elit z Hollywoodu, které nenávidí zbraně a chtějí zničit druhý dodatek (americké ústavy)".
Mezi propagátory a sponzory demonstrací skutečně patřili herec George Clooney nebo režisér Steven Spielberg.
Jenže sama NRA tím zároveň přiznává, že nestojí jen proti studentům, ale také proti formující se politické a finanční podpoře za jejich zády. Například proti zájmové organizaci "Everytown for Gun Safety", kterou založil a financuje miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg.
A podle různých průzkumů si velká většina Američanů v současnosti přeje přitvrzení zbraňových zákonů.