Zápas o zbraně v USA graduje, Washington vyhlíží obří demonstraci studentů. Trump ale nechce uhnout

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 23. 3. 2018 10:24
Studenti, kteří po masakru na střední škole na Floridě požadují přísnější zbraňové zákony, svolali velké demonstrace po celé Americe. Jenže ani takový tlak asi nepřesvědčí prezidenta Trumpa a republikány v Kongresu.
Když 15. března protestovali proti zbraním studenti v Idaho, našli se i lidé, kteří protestovali naopak za zbraně.
Když 15. března protestovali proti zbraním studenti v Idaho, našli se i lidé, kteří protestovali naopak za zbraně. | Foto: ČTK

Washington - Podobně jako v Česku má i jaro v hlavním městě USA zpoždění. Nicméně ani neobvykle chladné počasí předpovídané na sobotu nezabrání konání jedné z nejmohutnějších demonstrací ve Washingtonu za poslední desítky let.

Akce s názvem "Pochod za naše životy" se podle odhadů zúčastní nejméně půl milionu lidí, možná jich ale bude i dvojnásobek. Půjde o dosavadní vyvrcholení aktivity studentů ze střední školy v Parklandu na Floridě, kde v polovině února osamělý střelec zabil sedmnáct jejich spolužáků a členů učitelského sboru.

Pod heslem #NeverAgain, tedy "už nikdy více", studenti požadují takové zákony a opatření, které by zabránily opakovaní obdobných incidentů.

A i díky tomu, že mladí lidé umějí využít potenciál sociálních sítí, má jejich hnutí větší ohlas, než předpovídala řada skeptických komentátorů v amerických médiích.

Po řadě předchozích "masových stříleček" se totiž vůbec nic nestalo. Ani po loňském masakru v Las Vegas, kde střelec v říjnu zavraždil 58 lidí.

Současný tlak a energie studentů už ale některé změny přinesly. Parlament na Floridě schválil nové zbraňové zákony a následně je podepsal i tamní republikánský guvernér Rick Scott.

Ten nejpodstatnější zvýšil na 21 let věk nutný pro nákup pušky AR-15, tedy zbraně, kterou vraždil devatenáctiletý střelec na Floridě.

Jenže na úrovni celých Spojených států studenti a ostatní aktivisté za přísnější zbraňové zákony zatím ani zdaleka nedosáhli toho, co požadují od prezidenta Donalda Trumpa a od amerického Kongresu.

Uhranutí zákonodárci

"Jmenuje se to Pochod za naše životy a chceme jím říct vládě, jasně a hlasitě, že ve věci kontroly zbraní požadujeme změnu. Já tam budu i s rodinou, abych podpořil studenty," vyzval například ve středu Jimmy Fallon, který na televizní stanici NBC uvádí velmi populární talkshow The Tonight Show.

Kromě Washingtonu se mají demonstrace konat v desítkách dalších amerických měst a také v zahraničních metropolích, dohromady by mělo jít až o 800 různých míst.

Je ale velmi nejisté, zda sobotní demonstrace a celé hnutí #NeverAgain skutečně mohou pohnout opatrným Kongresem, kde mají většinu republikáni. Ti totiž tradičně odmítají zpřísnit zbraňové zákony.

Jedním z důvodů je i velmi silná lobbistická organizace Národní střelecká asociace (NRA), která hájí práva majitelů a výrobců zbraní a která má zároveň velký vliv na kongresmany a obecně na volené politiky.

"Někteří z vás jste jako uhranutí NRA. Nemůžete být uhranutí," avizoval prezident Trump, když se v prvních dnech po střílení na Floridě setkal v Bílém domě se skupinou zákonodárců, že on se na NRA ohlížet nebude.

Jenže následně Trump výrazně slevil ze svých tvrdých návrhů, které bezprostředně po floridském masakru propagoval. A místo přísnější kontroly zbraní začal zdůrazňovat možnost, aby naopak učitelé a členové školní ochranky dostali zbraně.

"Bílý dům dělá jen malé dětské krůčky, aby nenaštval NRA. Epidemie zbraňového násilí v této zemi přitom vyžaduje obrovské kroky," kritizoval postup prezidenta Chuck Schummer, vůdce demokratů v Senátu.

Děravá databáze FBI

V jediném skutečném zpřísnění zákonů Trump zakázal prodej přídavného zařízení, takzvaného bump stocku, které umožňuje výrazně rychlejší palbu z pušek. Právě tímto zařízením byl loni vybaven střelec v Las Vegas.

Jinak se ale Bílý dům, který v polovině března představil své finální návrhy, soustředí na zlepšení kontroly totožnosti a bezúhonnosti zájemců o zbraň a na posílení bezpečnosti škol.

Konkrétně Trump podpořil legislativu, kterou v Kongresu předložila nadstranická skupina zákonodárců a která by měla příslušné úřady v jednotlivých státech zavázat k tomu, aby důsledněji předávaly data o deliktech a problémech občanů svých států do celoamerické federální databáze spravované FBI.

V současnosti je tento systém značně děravý. U řady tragédií z uplynulých let se ukázalo, že střelec, který vraždil, měl kriminální nebo jiný záznam a vůbec by neměl mít zbraň. Jenže tyto informace v databázi FBI scházely.

Bílý dům od Kongresu také požaduje finance na bezpečnostní výcvik žáků a učitelů na amerických školách a na pořízení techniky, například bezpečnostních rámů.

V příštích deseti letech by měl Kongres na tato opatření ročně uvolnit 100 milionů dolarů (v přepočtu dvě miliardy korun). Zákonodárci ale z plánu vyškrtli peníze na vyzbrojení učitelů, což byl záměr, který právě prezident propagoval.

Své zbraně máme pod kontrolou

V pátek Kongres schválil finance na zvýšení bezpečnosti na školách, tento návrh byl součástí rozpočtového balíku. Bez ohledu na to lze ale v každém případě očekávat, že demonstrace Pochod za naše životy bude bouřlivá a s častými hesly proti NRA.

Když už před deseti dny studenti místo vyučování vyšli do ulic protestovat, někteří z nich drželi transparenty s obrazem poloautomatické pušky AR-15. Nejenže touto zbraní zabíjel střelec na Floridě, ale figurovala už v řadě předchozích "masových stříleček". Jedním z cílů studentů je zákaz prodeje této pušky a celé skupiny takzvaných útočných zbraní, kam AR-15 patří.

NRA a její příznivci jsou zásadně proti, podle nich by to bylo překročení druhého dodatku ústavy, zaručujícího Američanům právo vlastnit a nosit zbraň.

Přesně v den zmíněného pochodu NRA na svůj Twitter umístila obraz pušky AR-15 se vzkazem: "Své zbraně mám pod kontrolou, děkuji."

A je krajně nepravděpodobné, že by Kongres útočné zbraně zakázal. Naposledy se tak stalo v roce 1994 za prezidenta Billa Clintona. Podle politologů to byl ovšem jeden z důvodů následné těžké prohry demokratů ve volbách do Kongresu.

Zákaz trval deset let a už nebyl obnoven.

Video: "Abych viděl dceru, musím na hřbitov!" Trump si vyslechl blízké obětí masakru

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy