Zápas o zbraně v USA graduje, Washington vyhlíží obří demonstraci studentů. Trump ale nechce uhnout

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 23. 3. 2018 10:24
Studenti, kteří po masakru na střední škole na Floridě požadují přísnější zbraňové zákony, svolali velké demonstrace po celé Americe. Jenže ani takový tlak asi nepřesvědčí prezidenta Trumpa a republikány v Kongresu.
Když 15. března protestovali proti zbraním studenti v Idaho, našli se i lidé, kteří protestovali naopak za zbraně.
Když 15. března protestovali proti zbraním studenti v Idaho, našli se i lidé, kteří protestovali naopak za zbraně. | Foto: ČTK

Washington - Podobně jako v Česku má i jaro v hlavním městě USA zpoždění. Nicméně ani neobvykle chladné počasí předpovídané na sobotu nezabrání konání jedné z nejmohutnějších demonstrací ve Washingtonu za poslední desítky let.

Akce s názvem "Pochod za naše životy" se podle odhadů zúčastní nejméně půl milionu lidí, možná jich ale bude i dvojnásobek. Půjde o dosavadní vyvrcholení aktivity studentů ze střední školy v Parklandu na Floridě, kde v polovině února osamělý střelec zabil sedmnáct jejich spolužáků a členů učitelského sboru.

Pod heslem #NeverAgain, tedy "už nikdy více", studenti požadují takové zákony a opatření, které by zabránily opakovaní obdobných incidentů.

A i díky tomu, že mladí lidé umějí využít potenciál sociálních sítí, má jejich hnutí větší ohlas, než předpovídala řada skeptických komentátorů v amerických médiích.

Po řadě předchozích "masových stříleček" se totiž vůbec nic nestalo. Ani po loňském masakru v Las Vegas, kde střelec v říjnu zavraždil 58 lidí.

Současný tlak a energie studentů už ale některé změny přinesly. Parlament na Floridě schválil nové zbraňové zákony a následně je podepsal i tamní republikánský guvernér Rick Scott.

Ten nejpodstatnější zvýšil na 21 let věk nutný pro nákup pušky AR-15, tedy zbraně, kterou vraždil devatenáctiletý střelec na Floridě.

Jenže na úrovni celých Spojených států studenti a ostatní aktivisté za přísnější zbraňové zákony zatím ani zdaleka nedosáhli toho, co požadují od prezidenta Donalda Trumpa a od amerického Kongresu.

Uhranutí zákonodárci

"Jmenuje se to Pochod za naše životy a chceme jím říct vládě, jasně a hlasitě, že ve věci kontroly zbraní požadujeme změnu. Já tam budu i s rodinou, abych podpořil studenty," vyzval například ve středu Jimmy Fallon, který na televizní stanici NBC uvádí velmi populární talkshow The Tonight Show.

Kromě Washingtonu se mají demonstrace konat v desítkách dalších amerických měst a také v zahraničních metropolích, dohromady by mělo jít až o 800 různých míst.

Je ale velmi nejisté, zda sobotní demonstrace a celé hnutí #NeverAgain skutečně mohou pohnout opatrným Kongresem, kde mají většinu republikáni. Ti totiž tradičně odmítají zpřísnit zbraňové zákony.

Jedním z důvodů je i velmi silná lobbistická organizace Národní střelecká asociace (NRA), která hájí práva majitelů a výrobců zbraní a která má zároveň velký vliv na kongresmany a obecně na volené politiky.

"Někteří z vás jste jako uhranutí NRA. Nemůžete být uhranutí," avizoval prezident Trump, když se v prvních dnech po střílení na Floridě setkal v Bílém domě se skupinou zákonodárců, že on se na NRA ohlížet nebude.

Jenže následně Trump výrazně slevil ze svých tvrdých návrhů, které bezprostředně po floridském masakru propagoval. A místo přísnější kontroly zbraní začal zdůrazňovat možnost, aby naopak učitelé a členové školní ochranky dostali zbraně.

"Bílý dům dělá jen malé dětské krůčky, aby nenaštval NRA. Epidemie zbraňového násilí v této zemi přitom vyžaduje obrovské kroky," kritizoval postup prezidenta Chuck Schummer, vůdce demokratů v Senátu.

Děravá databáze FBI

V jediném skutečném zpřísnění zákonů Trump zakázal prodej přídavného zařízení, takzvaného bump stocku, které umožňuje výrazně rychlejší palbu z pušek. Právě tímto zařízením byl loni vybaven střelec v Las Vegas.

Jinak se ale Bílý dům, který v polovině března představil své finální návrhy, soustředí na zlepšení kontroly totožnosti a bezúhonnosti zájemců o zbraň a na posílení bezpečnosti škol.

Konkrétně Trump podpořil legislativu, kterou v Kongresu předložila nadstranická skupina zákonodárců a která by měla příslušné úřady v jednotlivých státech zavázat k tomu, aby důsledněji předávaly data o deliktech a problémech občanů svých států do celoamerické federální databáze spravované FBI.

V současnosti je tento systém značně děravý. U řady tragédií z uplynulých let se ukázalo, že střelec, který vraždil, měl kriminální nebo jiný záznam a vůbec by neměl mít zbraň. Jenže tyto informace v databázi FBI scházely.

Bílý dům od Kongresu také požaduje finance na bezpečnostní výcvik žáků a učitelů na amerických školách a na pořízení techniky, například bezpečnostních rámů.

V příštích deseti letech by měl Kongres na tato opatření ročně uvolnit 100 milionů dolarů (v přepočtu dvě miliardy korun). Zákonodárci ale z plánu vyškrtli peníze na vyzbrojení učitelů, což byl záměr, který právě prezident propagoval.

Své zbraně máme pod kontrolou

V pátek Kongres schválil finance na zvýšení bezpečnosti na školách, tento návrh byl součástí rozpočtového balíku. Bez ohledu na to lze ale v každém případě očekávat, že demonstrace Pochod za naše životy bude bouřlivá a s častými hesly proti NRA.

Když už před deseti dny studenti místo vyučování vyšli do ulic protestovat, někteří z nich drželi transparenty s obrazem poloautomatické pušky AR-15. Nejenže touto zbraní zabíjel střelec na Floridě, ale figurovala už v řadě předchozích "masových stříleček". Jedním z cílů studentů je zákaz prodeje této pušky a celé skupiny takzvaných útočných zbraní, kam AR-15 patří.

NRA a její příznivci jsou zásadně proti, podle nich by to bylo překročení druhého dodatku ústavy, zaručujícího Američanům právo vlastnit a nosit zbraň.

Přesně v den zmíněného pochodu NRA na svůj Twitter umístila obraz pušky AR-15 se vzkazem: "Své zbraně mám pod kontrolou, děkuji."

A je krajně nepravděpodobné, že by Kongres útočné zbraně zakázal. Naposledy se tak stalo v roce 1994 za prezidenta Billa Clintona. Podle politologů to byl ovšem jeden z důvodů následné těžké prohry demokratů ve volbách do Kongresu.

Zákaz trval deset let a už nebyl obnoven.

Video: "Abych viděl dceru, musím na hřbitov!" Trump si vyslechl blízké obětí masakru

Příbuzní obětí a studenti, kteří přežili vraždění na střední škole ve floridském Parklandu, se setkali s prezidentem Donaldem Trumpem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy