Řidiči autobusů povstali. Svými vozy zcela ochromili rušnou metropoli

Zahraničí Zahraničí
22. 9. 2016 19:12
Stovky autobusů zablokovaly centrum venezuelského hlavního města Caracas. Řidiči protestují proti tomu, co se v zemi děje. Venezuelu sužuje vysoká kriminalita, lidé navíc dlouhé měsíce trpí nedostatkem jídla a léků, ale i náhradních dílů pro auta. Opozice usiluje o referendum na odstoupení současného prezidenta Nicoláse Madura.
Foto: Reuters

Caracas – Venezuelští řidiči autobusů se bouří proti tomu, jak to v jejich zemi momentálně vypadá. Více než stovkou svých autobusů ve středu na několik hodin zablokovali dopravu v centru hlavního města Caracasu.

Demonstrovali tak proti vládě, která podle nich dostatečně neřeší ekonomickou krizi a vysokou míru kriminality.

Řidiči se bojí o svou bezpečnost. A stěžují si, že nemají peníze na údržbu vozidel, která potřebují pro své živobytí.

Těžko k sehnání jsou i náhradní díly.

Podle mluvčího demonstrantů Hugo Ocandy protest podporuje až 25 000 řidičů. "Nehneme se odsud, dokud s námi nebudou jednat," uvedl Ocando.

Mluvčí demonstrantů při protestu v třímilionovém městě slíbil, že pokud vláda nebude vyjednávat, ulice zablokují znovu, uvedl zpravodajský server BBC.

Řidiči ve středu zaparkovali své autobusy uprostřed hlavní vozovky u ministerstva dopravy. "Naše příjmy nestačí na to, abychom zabezpečili rodinu," postěžoval si agentuře AFP jeden z nich, třiatřicetileý Ronny Blanco. 

Opozice žádá referendum

Blokáda v Caracasu je další v sérii demonstrací napříč Venezuelou. Obyvatelům se nedostává základních potravin a léků. Chybí ale i pneumatiky, autobaterie nebo motorový olej.

Začátkem měsíce demonstroval v Caracasu proti vládě více než milion lidí. Venezuelská opozice se snaží dosáhnout odstoupení socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

Volební komise referendum nevyloučila. Opozice by pro něj však musela sehnat čtyři miliony podpisů, a to během pouhých tří dnů v říjnu.

Pro lidové hlasování se navíc musí vyslovit pětina voličů z každého z 23 venezuelských států.

Pokud by Venezuelané podmínku splnili, všelidové hlasování by se mohlo konat začátkem roku 2017.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy