Řidiči autobusů povstali. Svými vozy zcela ochromili rušnou metropoli

Zahraničí Zahraničí
22. 9. 2016 19:12
Stovky autobusů zablokovaly centrum venezuelského hlavního města Caracas. Řidiči protestují proti tomu, co se v zemi děje. Venezuelu sužuje vysoká kriminalita, lidé navíc dlouhé měsíce trpí nedostatkem jídla a léků, ale i náhradních dílů pro auta. Opozice usiluje o referendum na odstoupení současného prezidenta Nicoláse Madura.
Foto: Reuters

Caracas – Venezuelští řidiči autobusů se bouří proti tomu, jak to v jejich zemi momentálně vypadá. Více než stovkou svých autobusů ve středu na několik hodin zablokovali dopravu v centru hlavního města Caracasu.

Demonstrovali tak proti vládě, která podle nich dostatečně neřeší ekonomickou krizi a vysokou míru kriminality.

Řidiči se bojí o svou bezpečnost. A stěžují si, že nemají peníze na údržbu vozidel, která potřebují pro své živobytí.

Těžko k sehnání jsou i náhradní díly.

Podle mluvčího demonstrantů Hugo Ocandy protest podporuje až 25 000 řidičů. "Nehneme se odsud, dokud s námi nebudou jednat," uvedl Ocando.

Mluvčí demonstrantů při protestu v třímilionovém městě slíbil, že pokud vláda nebude vyjednávat, ulice zablokují znovu, uvedl zpravodajský server BBC.

Řidiči ve středu zaparkovali své autobusy uprostřed hlavní vozovky u ministerstva dopravy. "Naše příjmy nestačí na to, abychom zabezpečili rodinu," postěžoval si agentuře AFP jeden z nich, třiatřicetileý Ronny Blanco. 

Opozice žádá referendum

Blokáda v Caracasu je další v sérii demonstrací napříč Venezuelou. Obyvatelům se nedostává základních potravin a léků. Chybí ale i pneumatiky, autobaterie nebo motorový olej.

Začátkem měsíce demonstroval v Caracasu proti vládě více než milion lidí. Venezuelská opozice se snaží dosáhnout odstoupení socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

Volební komise referendum nevyloučila. Opozice by pro něj však musela sehnat čtyři miliony podpisů, a to během pouhých tří dnů v říjnu.

Pro lidové hlasování se navíc musí vyslovit pětina voličů z každého z 23 venezuelských států.

Pokud by Venezuelané podmínku splnili, všelidové hlasování by se mohlo konat začátkem roku 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy