Přes milion Venezuelanů protestovalo v Caracasu proti vládě

ČTK ČTK
2. 9. 2016 0:08
Přes milion Venezuelanů z celé země ve čtvrtek v Caracasu demonstrovalo za referendum o odvolání prezidenta Nicoláse Madura. Ten svolal shromáždění svých příznivců do centra města, kde opozici označil za pučisty. Pochodu na Caracas se Madurův režim snažil v předchozích dnech zabránit, pozatýkal řadu aktivistů a nevpustil do země několik zahraničních novinářů. "Ukázali jsme světu důležitost Venezuely, která chce změnu. Je to historický pochod. Dnes začíná závěrečná část našeho boje," řekl politik a opoziční mluvčí Jesús Torrealba. Počet účastníků demonstrace vyčíslil mezi 950 000 a 1,1 milionu, což je podle něho nejpočetnější politické shromáždění za několik posledních desetiletí.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 20 minutami

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

před 41 minutami

Trump a Johnson chtějí mít do července 2020 uzavřenou obchodní dohodu

Britský premiér Boris Johnson a americký prezident Donald Trump se dohodli, že do července příštího roku uzavřou obchodní dohodu mezi oběma zeměmi, píše britský deník The Sun. Na složitá jednání by tak měli zhruba jen devět měsíců. Fungovat by dohoda začala až po skončení případného přechodného období po vystoupení Spojeného království v Evropské unie. 

Zdroj: Reuters
Další zprávy