Stockholm od triumfu v hokeji hoří. Proč? děsí Švédy

Martin Novák Martin Novák
24. 5. 2013 15:12
Nepokoje v přistěhovaleckých čtvrtích metropole pokračují, policie povolává posily
Hořící automobily ve Stockholmu.
Hořící automobily ve Stockholmu. | Foto: Reuters

Stockholm – Hořící automobily, školy a policejní stanice pátou noc po sobě "rozzářily" švédskou metropoli. V převážně přistěhovaleckých čtvrtích mladíci znovu řádili, policie zatýkala a hasiči likvidovali požáry.

Tak velké nepokoje Švédsko zatím nezažilo, i když míra násilí ani počet účastníků nedosahuje úrovně protestů v Paříži roku 2005 nebo v Londýně před dvěma lety.

Podle policie se situace pomalu uklidňuje, přesto ale do města povolává posily z jiných oblastí země. V problémových čtvrtích lidé vytvářejí hlídky a snaží se násilníkům bránit v dalším ničení. Vypálených aut už jsou stovky, útoky směřovaly také na pobočku banky.

Není ale hlášeno rabování obchodů, což je podstatný rozdíl oproti Londýnu v roce 2011. Nikdo také zatím nebyl zabit ani těžce zraněn.

Problém s integrací

Švédské úřady tvrdí, že za nepokoji stojí relativně malá skupina lidí a v první řadě je prioritou ukončit násilí.

"Stockholm nehoří, posuzujeme situaci střízlivě,“ řekl agentuře TT náměstek policejního ředitele ve Stockholmu Ulf Johansson.

Snímek z předměstí Rinkeby.
Snímek z předměstí Rinkeby. | Foto: Reuters

"Zahraniční média píší a hovoří o tom, že jde o vzpouru mládeže v částech Stockholmu proti společnosti. To není pravda. Násilníků je málo, většina mladých lidí ve zmíněných čtvrtích chodí do škol a chce využít příležitostí, které jim Švédsko dává," uvedl ministr pro integraci Erik Ullenhag.

Nepokoje však ukazují, že i Švédsko má problém s integrací přistěhovalců. Severská země patří k těm, kteří azyl udělují velmi vstřícně. V roce 2012 ho dostalo přes 44 tisíc žadatelů.

Ve Švédsku žijí početné komunity z míst postižených v současnosti nebo minulosti válkou či katastrofální humanitární situací. Z Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Bosny, Kosova, Somálska, Sýrie. Celkem patnáct procent obyvatel Švédska pochází odjinud.

Mnozí však mají problém najít v nové zemi uplatnění. Hůře shánějí práci. Nezaměstnanost mezi imigranty činí 16 procent, mezi rodilými Švédy jen šest procent.

(Připomeňte si ve fotografiích nepokoje v Londýně před dvěma lety).

Jeden z asijských diplomatů akreditovaných ve Stockholmu řekl agentuře Reuters: "Kde jsou všichni ti přistěhovalci? Kde pracují? Vypadá to, že maximálně prodávají hotdogy."

Zbytečné podněcování vášní

Protesty vypukly na předměstí Husby, kde je nejvyšší nezaměstnanost v metropoli. Vyprovokovala ji údajně smrt devětašedesátiletého muže zastřeleného policií. Ta tvrdí, že jednala v sebeobraně, protože muž se oháněl mačetou.

V ulicích Stockholmu.
V ulicích Stockholmu. | Foto: Reuters

Násilnosti paradoxně začaly ve chvílích, kdy většina Švédů oslavovala v neděli večer triumf domácích hokejistů ve finále světového šampionátu ve stockholmské hale Globen.

Lidé ve čtvrtích, kam se nepokoje rozšířily, obviňují policii ze zbytečného podněcování vášní. Muži zákona podle některých svědků nazývali přistěhovalce opicemi nebo negry.

Imigranti si také stěžují na to, že policie je na ulicích či v dopravních prostředcích často bezdůvodně zastavuje a legitimuje.

Z událostí posledních dnů politicky profituje protipřistěhovalecká a protiislámská strana Švédští demokraté. Podle průzkumů je nyní už třetí nejsilnější formací v zemi.

Požaduje ukončení vstřícné imigrační politiky, protože podle ní vede k zatěžování sociálních výdajů, k omezení pracovních možností pro rodilé Švédy a k růstu radikálního islamismu v zemi.

"Přijeď někdy do Švédska..."

Někteří Švédové se čtvrtím s velkým podílem muslimských přistěhovalců raději vyhýbají.

Obyvatel Švédska českého původu nedávno autorovi tohoto textu poslal mailem reakci na jiný článek, v níž stálo: "Přijeď někdy k nám do Švédska, já ti zařídím bydlení na Rosengård, jednom z arabských ghett. Uvidíme, co budeš psát potom."

(Rosengård je čtvrť v Malmö, kde skoro dvě třetiny obyvatel pochází z jiných států - pozn. aut.)

Menší nepokoje už v minulosti zažilo Malmö, kde přistěhovalci tvoří více než čtvrtinu obyvatel města. Několik měsíců tam řádil střelec, který pálil do oken domů obývaných muslimskými přistěhovalci. Policie ho zatkla na konci roku 2010.

11. prosince téhož roku pak spáchal Švéd narozený v Iráku sebevražedný atentát ve stockholmském autobuse. Zabil jen sebe.

Současné násilnosti nicméně švédská média dávají do souvislosti s nezaměstnaností, pocitem ukřivděnosti části přistěhovalecké komunity či prostě jen nudou některých mladých imigrantů. S islamismem nebo islámem ne. Policisté podle agentury TT při zvládaní nepokojů spolupracují například s místními muslimskými duchovními z mešit.

 

Právě se děje

Další zprávy