"Toto obvinění přímo nesouvisí s činností národní banky. Pracuji na stížnosti proti obvinění. Nespáchal jsem žádný trestný čin a budu plnit úkoly guvernéra i nadále," napsal Kažimír v prohlášení.
Z titulu své funkce v čele NBS je Kažimír také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slovensko je součástí eurozóny od roku 2009.
Podle slovenské vicepremiérky Veroniky Remišové by si Kažimír měl vzít příklad od již bývalého rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který minulý týden odstoupil v důsledku korupční kauzy.
Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová zase uvedla, že by na místě Kažimíra vážně zvažovala odstoupení z funkce kvůli ochraně jména instituce, kterou guvernér NBS nyní zastupuje.
"Vážím si hodnot, které paní prezidentka představuje. Jejímu stanovisku rozumím. Toto obvinění vnímám jako obrovskou nespravedlivost a udělám všechno pro očištění svého jména a obranu instituce, kterou zastupuji," uvedl Kažimír, který před nástupem do čela NBS v roce 2019 zastával funkci ministra financí za tehdy vládní sociální demokraty (Směr-SD).
Směr-SD expremiéra Roberta Fica skončil v opozici po porážce v loňských volbách. Policie pak po vlně zatýkání obvinila v různých kauzách kromě jiných někdejší představitele několika úřadů či institucí z období, kdy byl Směr-SD u moci. Fico tato stíhání označil za politicky motivovaná, byť někteří obvinění již přiznali vinu a začali spolupracovat s policii.
Detaily obvinění Kažimíra nejsou známé. Portál Aktuality.sk dříve napsal, že Kažimír v minulosti sehrál roli kurýra a přinesl tehdejšímu šéfovi Finanční správy Františkovi Imreczemu úplatek zhruba 50 000 eur (1,27 milionu korun). Podle portálu o tom vypovídal sám Imrecze. Ten stál v čele slovenské Finanční správy v letech 2012 až 2018 a nyní je obviněn v několika kauzách.