Proč banánová republika dává azyl americkému vyvrhelovi

Martin Novák Martin Novák
26. 6. 2013 15:40
Ekvádorský prezident Correa studoval v USA, ale dnes je nemá rád. Snowdena ano
Foto: wikimedia

Quito - Banánová republika" je hanlivý a posměšný termín, ale v případě Ekvádoru to kupodivu úplně neplatí. A to i přesto, že malý jihoamerický stát je proslulý především vývozem banánů. Modrou oválnou nálepku s nápisem Chiquita Ecuador si vybaví lidé po celém světě.

Za poslední rok však věhlas žlutého ovoce nahrazuje spíše azylová politika ekvádorského prezidenta Rafaela Correy. Nejprve nabídl útočiště zakladateli WikiLeaks Julianu Assangovi, který se ale nestihl do Latinské Ameriky přemístit, a tak žije v poněkud klaustrofobním prostředí několika čtverečních metrů na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Druhým prominentním azylantem je teď Edward Snowden. Muž, který zveřejnil americký program PRISM na globální sledování internetu a telefonních hovorů.

Rafael Correa.
Rafael Correa. | Foto: Reuters

Nyní je Snowden - s laptopy, pevnými disky a USB flashdisky, kde má uložen poklad ve formě dalších důkazů o americkém špehování - v Moskvě. A přes Kubu a Venezuelu se chystá odletět pod zasněžené vrcholky And do ekvádorské metropole Quita.

Proč tento stát s patnácti miliony obyvatel, jeden z nejmenších v Jižní Americe, dává azyl lidem, o jejichž dopadení Spojené státy za každou cenu usilují?

Prvním důvodem je osoba prezidenta Rafaela Correy. Devětačtyřicetiletý levicový politik sice vystudoval ekonomii na University of Illinois, ale v náklonnosti k USA se to u něj moc neprojevuje.

Přečtěte si podrobnosti o Ekvádoru a kauze Snowden v placeném deníku Insider - zde.


 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy