USA utahují šrouby, chtějí se lépe chránit před špiony

Martin Novák Martin Novák
28. 6. 2013 8:30
Příští Snowden bude mít složitější přístup do systému, slibují šéfové tajných služeb
Foto: Reuters

Washington - Američtí zpravodajci vymýšlejí způsob, jak zabránit budoucím pohromám, jakou je pro ně kauza Edwarda Snowdena.

S informacemi o tajném programu na sledování internetu a telefonních hovorů po celém světě nyní uprchlík sedí v tranzitním prostoru moskevského letiště Šereměťjevo a jeho bývalí nadřízení trnou v očekávání, co ještě zveřejní a co se už dostalo do rukou Ruska nebo Číny.

Šéf Národní bezpečnostní agentury (NSA) Keith Alexander nyní podle deníku Insider navrhuje, aby přístup do sítě, kde se nacházejí tajná a přísně střežená data, byl vždy možný jen za spolupráce dvou lidí.

Tedy že se do systému nikdo nebude moci dostat sám, ale vždy jen minimálně dvě osoby. Jinými slovy bude to něco jako pokladna, kterou lze otevřít jen dvěma různými klíči v rukou dvou osob ve stejném okamžiku.

Jiný návrh představil šéf CIA...

Přečtěte si celou zprávu v placeném deníku Insider: Co navrhuje ředitel Ústřední zpravodajské služby John Brennan a jaké další země mají problémy ochránit si citlivé informace?

 

Právě se děje

před 42 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy