USA se bojí, že Rusko už má od Snowdena všechna data

Martin Novák Martin Novák
25. 6. 2013 15:38
Uprchlík neodletěl v pondělí do Havany, přestože měl letenku. Vyčkává v Moskvě
Prázdné sedadlo. Snowden v něm neseděl, přestože měl letenku.
Prázdné sedadlo. Snowden v něm neseděl, přestože měl letenku. | Foto: Reuters

Washington - "Dezertér" Edward Snowden neodletěl v pondělí na Kubu, přestože měl na své jméno koupenou letenku, a dál se nachází někde v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo.

Muž, který vyzradil tajný americký program PRISM určený ke sledování a odposlouchávání internetové a telefonické komunikace, má u sebe laptopy, pevné disky a USB flashdisky.

Data, která tam má uložena, zřejmě obsahují další kompromitující informace pro americké zpravodajské služby a vládu USA.

Snowden sliboval, že další citlivé informace zveřejní prostřednictvím novinářů listů The Guardian a The Washington Post, ale Američané se obávají, že ještě předtím je získaly zpravodajské služby Číny a Ruska.

Snowden se několik týdnů skrýval v Hongkongu, než v neděli se souhlasem čínské vlády odletěl do ruské metropole.

Washington Post cituje bývalého pracovníka americké rozvědky, který působil v Moskvě: "Vůbec nepochybuji o tom, že vše, co má u sebe, už nějak získali jak Rusové, tak Číňané."

Letadlo Aeroflotu, ve kterém měl sedět Snowden, na letišti v Havaně.
Letadlo Aeroflotu, ve kterém měl sedět Snowden, na letišti v Havaně. | Foto: Reuters

Podle tohoto zdroje mohou být pro Moskvu a Peking cenné zejména informace o tom, jak američtí zpravodajci pronikají do počítačových sítí v některých zemích.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že nevidí žádný důvod k vydání Snowdena do Spojených států. Podle něj v Rusku neprovedl nic nezákonného a technicky ani nevstoupil na ruské území, protože se stále nachází v tranzitní části letiště.

Podle agentury Interfax ruští úředníci na letišti "zkoumají Snowdenův pas" a zadržení Američana do doby, než vysvětlí okolnosti svého příletu do ruské metropole, prý není vyloučeno.

USA zrušily platnost Snowdenova pasu, takže s ním nemůže cestovat. Od ekvádorského velvyslanectví ale dostal dokumenty o statusu žadatele o azyl, což mu umožní odletět.

Posádka Aeroflotu v obležení novinářů na letišti v Havaně.
Posádka Aeroflotu v obležení novinářů na letišti v Havaně. | Foto: Reuters

Na Kubu ale v pondělí neodletěl, přestože měl koupenou letenku. Je možné, že se chtěl vyhnout pozornosti novinářů, kteří v očekávání, že se s ním setkají, skoupili mnoho letenek.

Redaktor ruského deníku Kommersant Pavel Taraseno popsal, co se dělo před odletem. "Obvykle je letadlo do Havany plné turistů v pestrobarevných košilích a šortkách, kteří cestují do letoviska Varadero. Tentokrát je ale skoro nebylo vidět. Nahradili je lidé s notebooky, diktafony a zápisníky," uvedl reportér Kommersantu.

Podle Tarasenka hlídkovalo u vchodu do tubusu k letadlu mnoho policistů, někteří byli v civilu. Vyhrožovali lidem, kteří si airbus fotografovali, že je nepustí na palubu.

Snowden nemůže letět přímo do Ekvádoru, z Moskvy to nejde. Nejsnazší cestou je pro něj mezipřistání v Havaně a venezuelském Caracasu.

Na Kubu ale neodcestoval ani úterním letem Aeroflotu, tentokrát nebyl ani na seznamu cestujících.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy