Moskva - Ruské nákladní lodi Progress M-12M, která odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a mířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se nepodařilo dosáhnout správné oběžné dráhy.
Problém se objevil po 325 sekundách letu. "Podle předběžných údajů nastala porucha v systému motorů," informovala ruská vesmírná agentura Roskomos.
Na palubě Progressu bylo více než 3,5 tuny nákladu pro posádku ISS, hlavně voda, potraviny, kyslík a palivo. S orbitálním komplexem se měl spojit v pátek.
O osudu rakety se spekuluje. Podle jednoho zdroje z bezpečnostních sil, který cituje Interfax, spadly její trosky v Altajské republice do neobydlené oblasti na hranicích s Čínou, Mongolskem a Kazachstánem. Žádné škody ani oběti na životech podle tohoto zdroje nejsou. Jiný zdroj stejné agentuře předtím řekl, že raketa spadla zřejmě na Sibiři.
Od zastavení letů amerických raketoplánů letos v létě jsou přitom ruské lodi Progress jediným dopravním spojením s vesmírnou stanicí.
Poprvé za třicet let
Na ISS je nyní mezinárodní posádka složená ze šesti kosmonautů. Podle ruského kosmického experta Sergeje Puzanova mají na stanici zásoby na dva až tři měsíce. Proto ztráta Progressu neznamená podle něho kritickou situaci.
Mimořádná situace u Progressu nastala podle Interfaxu poprvé po 30 letech. Poprvé nedokázala dopravit náklad k orbitální stanici v roce 1978. "Od roku 1978 se nic podobného Progresu nestalo," řekl agentuře informovaný zdroj z kosmického odvětví.
V červenci 2010 nedokázal Progress kvůli chybnému fungování zařízení uskutečnit na první pokus automatické spojení s ISS, ale podařilo se mu to o dva dny později.
V srpnu je to už druhý případ neúspěšného vypuštění kosmického přístroje v Rusku. Minulý týden se nepodařilo nasměrovat na správnou oběžnou dráhu velkou komunikační družici Express AM-4, kterou vynesla do kosmu raketa Proton.
Pozemní řízení s ní ztratilo kontakt. Posléze se družici podařilo najít ve spolupráci s Američany na chybné oběžné dráze. Roskosmos poté oznámil, že pozastaví všechny plánované starty Protonů až do vyšetření příčin jejich selhání.