Sofie - V bulharském městě Pazardžik zakázaly úřady ženám nosit šátky zahalující celý obličej. Nová vyhláška má zamezit napětí mezi komunitami a zvýšit bezpečnost, informuje agentura Reuters.
Jde o první takové opatření v balkánských zemích. V sedmdesátitisícovém městě má téměř bezvýhradnou podporu.
"Jsem už unavený z toho, jak pořád slýchám, že jsme považováni za město burek," řekl starosta Todor Popov v národním rozhlasovém vysílání.
Muslimové tvoří zhruba 12 procent bulharské populace. Náleží ke komunitě staré celá staletí, která se skládá především z etnických Turků.
Ultrakonzervativní formu islámu tu praktikuje část romské menšiny. Jejich ženy se začaly v posledních letech zahalovat, což rozčiluje nacionalisty a vadí i ostatním obyvatelům Pazardžiku.
Starosta Popov prohlásil, že každého, kdo zákaz nošení burek poruší, čeká pokuta. Policie jeho rozhodnutí uvítala, protože zahalování obličeje jim značně ztěžuje rychlou identifikaci občanů.
Se stejným návrhem, ale na celostátní úrovni, přišla počátkem dubna i nacionalistická koalice Národní fronta.
Její členové argumentovali tím, že burka není typickým oděvem bulharských muslimek. Připomínají také, že zahalování obličeje přestavuje vzhledem k nedávným teroristickým útokům v Paříži a Bruselu celonárodní bezpečnostní riziko.
Mnoho Bulharů se navíc v současné době obává, co jejich zemi přinese mohutná migrační vlna, která se Evropou valí i na ně. V migrantech spatřují hrozbu pro svou převážně ortodoxní křesťanskou kulturu a možný podnět pro radikalizaci muslimské menšiny.
K jednomu takovému případu došlo nedávno: v únoru tohoto roku bylo 13 romských mužů z Pazardžiku obviněno z napomáhání skupině lidí, která se chtěla připojit k Islámskému státu (IS). Podle obžaloby také šířili extremistickou ideologii a podněcovali k válce.