U benzinových pump v Bulharsku se prodává palivo džihádistů z Islámského státu

ČTK ČTK
1. 3. 2016 12:52
Bulharský list Trud s odvoláním na spolehlivý zdroj v celní správě uvedl, že se na čerpacích stanicích v zemi prodává benzin pocházející od radikálního hnutí Islámský stát (IS). Úřad pro boj s organizovaným zločinem (GDBOP) a tajná služba DANS podle Trudu potvrdily, že v hlavním městě Sofii a v dalších 15 oblastech země se provádějí speciální prověrky. Informaci o palivu pocházejícím od IS odmítly úřady komentovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Sofia - Na čerpacích stanicích v Bulharsku se prodává benzin pocházející od radikálního hnutí Islámský stát (IS), které se zmocnilo rozsáhlých území v Sýrii a Iráku. Napsal to bulharský list Trud s odvoláním na spolehlivý zdroj v celní správě.

Po celém Bulharsku se v posledních dnech uskutečňují rozsáhlé kontroly benzinových pump.

Úřad pro boj s organizovaným zločinem (GDBOP) a tajná služba DANS podle Trudu potvrdily, že v hlavním městě Sofii a v dalších 15 oblastech země se provádějí speciální prověrky a týkají se více než 50 obchodních objektů.

Obě instituce ale odmítly komentovat informaci o palivu pocházejícím od IS.

Podezření vychází ze satelitních snímků

Podezření vychází ze satelitních snímků Spojených států a Ruska, píše dále deník.

Na základě zjištěného schématu naftu a benzin dopravují tankery do přístavů ve Varně a Burgasu.

Podle dokumentace je toto palivo vypravováno z oficiálního skladu v Řecku v rámci vnitřních dodávek v Evropské unii.

Elektronický systém řízení námořní dopravy ale zaznamenal, že před plavbou do Řecka a poté do Bulharska tankery dělají neobjasněné zastávky v sedmi tureckých přístavech v Černém a Středozemním moři.

Předpokládá se, že právě tam nakládají palivo pocházející od různých tureckých obchodníků a z území, jež v Sýrii a Iráku ovládá Islámský stát.

Tyto pašované ropné produkty se dobře poznají, protože nízkou kvalitou nesplňují evropské normy. Je to způsobeno špatnou technologií zpracování v rafinériích.

Nízká kvalita je signálem, že toto palivo nepochází z řeckých skladů a že tankery v Řecku kotví jen proto, aby náklad získal potřebné dokumenty.

Rusko po incidentu se sestřelením svého letadla tureckou armádou obvinilo na přelomu listopadu a prosince Turecko, že je hlavním odběratelem ropy od Islámského státu. Do tohoto byznysu je prý zapleten i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina, což Erdogan důrazně popřel.

Moskva své tvrzení podepřela družicovými záběry zachycujícími kolony cisteren na tureckých hranicích. Podle generála Sergeje Rudského z generálního štábu ruských ozbrojených sil byly odhaleny tři hlavní trasy, kterými se ropa ze Sýrie a Iráku dostává do Turecka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy