Stařenku mučili a nakonec upálili. Prý byla čarodějnice

ČTK ČTK
26. 11. 2010 22:35
Případ vyvolal v Ghaně vlnu odporu, mezi podezřelými je údajně i duchovní

Akkra - Pětice Ghaňanů mučila a nakonec upálila postarší ženu nařčenou z čarodějnictví. Jeden z podezřelých je údajně duchovní.

O případu v pátek informoval zpravodajský server BBC, podle nějž aféra vyvolala v této západoafrické zemi vlnu odporu.

Policie v souvislosti s úmrtím dvaasedmdesátileté Amy Hemmahové z města Tema nedaleko metropole Accry zadržela tři ženy a dva muže. Všem je od 37 do 55 let. Podle policie ženu mučili, dokud nepřiznala, že je čarodějnice. Pak ji polili petrolejem a zapálili.

Žena zemřela druhý den na následky zranění.

Skupina tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu. Použili prý olej užívaný k rituálnímu pomazání, který se vznítil, když se z ženy snažili vyhnat "zlého ducha".

Podle BBC pověrám o čarodějnicích lidé v Ghaně věří bez ohledu na vzdělání. Fotky poranění, která žena utrpěla, však vyvolaly odpor a aktivisté za lidská práva a práva žen incident důrazně odsoudili.

Případy násilí na ženách nařčených z čarodějnictví se v zemi vyskytly i v minulosti. Vládní komise se při řešení problému obrátila na náboženské organizace a občanská sdružení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy