Jeho tvář patřila ke všem oficiálním akcím britské královny a královského dvora až do května 2017, kdy se oficiálně vzdal svých povinností.
Pro média byl Philip vděčným soustem pro jeho drsný humor a občasná faux-pas. Slavný je jeho výrok z roku 1966, že britské ženy neumějí vařit.
O dvacet let později řekl na návštěvě Číny britským studentům, že pokud tam zůstanou déle, zešikmí jim oči. Jednoho z původních obyvatel Austrálie se zeptal, jestli stále hází šípy. Když v roce 2002 hovořil s policistkou v neprůstřelné vestě, řekl jí, že vypadá jako sebevražedný útočník.
Příhod a vtipů spojeným s princem Philipem je mnoho, ale jeho dětství a dospívání přes "urozený" původ veselé nebylo.
"Považuji se za Skandinávce"
Narodil se jako princ řecký a dánský na ostrově Korfu. Philipův otec byl rok po jeho narození obviněn ze zrady v řecko-turecké válce. Jeho strýc král Konstantin byl donucen opustit řecký trůn.
Rodina odešla do exilu a usadila se nejprve u Paříže. Na začátku třicátých let se všechny čtyři Philipovy starší sestry vdaly do Německa. Jejich manželé byli vesměs spojeni s nacistickou stranou NSDAP, což byl důvod, proč v roce 1947 nebyli pozváni do Londýna na královskou svatbu bratra a princezny Alžběty. Bylo přece jen příliš brzy po válce.
V roce 1992 Philip mimořádně souhlasil s rozhovorem pro deník Independent. V něm řekl, jak se dívá na svůj vlastní původ.
"Považuji se za Skandinávce. Především za Dána. Doma jsme hovořili anglicky. Řecky jsem uměl trochu. Někdy konverzace v rodině přešla do francouzštiny a příležitostně do němčiny, protože jsme měli německé příbuzné," vysvětlil.
Philip vstoupil v roce 1938 do britského námořnictva. Měl výborné hodnocení z výcviku. Do války zasáhl o tři roky později na lodi HMS Valiant v boji s italským námořnictvem u mysu Matapan na poloostrově Peloponés. U břehů svého rodného Řecka.
Tolerantní královna
Válku končil v hodnosti nadporučíka. Alžbětu, se kterou se znal od jejich třinácti let, kdy se poprvé potkali na námořní akademii Britannia v Dartmouthu, požádal o ruku v roce 1946.
Král Jiří VI. měl tehdy podmínku: aby oficiálně oznámil zasnoubení, až bude Alžbětě jedenadvacet. Na svatbě 20. listopadu 1947 měli novomanželé dort vysoký 2,7 metru a vážící 226 kilogramů. Rok poté se narodilo první ze čtyř dětí - princ Charles.
Philip se stal po smrti Jiřího VI. nejen manželem královny, ale také otcem budoucího krále. Podle oficiálních záznamů byl patronem, prezidentem nebo členem více než 780 organizací.
Když se prince jednou novináři zeptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: "Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance."
Philipa v posledních letech trápily zdravotní obtíže, už od roku 2011 proto omezil počet svých oficiálních povinností. Koncem roku 2011 byl hospitalizován kvůli voperování cévního implantátu, v srpnu 2012 pak z důvodu infekce močových cest. O rok později podstoupil operaci břicha.