Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Bylo mu 99 let

"S hlubokým zármutkem Její veličenstvo oznamuje smrt svého milovaného manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu. Zemřel pokojně dnes ráno ve Windsoru," oznámila v pátek královská rodina na twitterovém účtu. 
Princ Philip. | Video: Reuters

Princ Philip pobýval od letošního února do března v londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip královnu provázel celou její 69 let dlouhou vládou, nejdelší v historii Británie. Získal si za tu dobu pověst tvrdého muže a hrál klíčovou roli při modernizaci monarchie v období po druhé světové válce. "Byl mou oporou a zůstal jí po celé ty roky," ocenila Alžběta II. svého muže v projevu k 50. výročí jejich svatby v roce 1997. Také jejich sňatek je nejdelší v historii britských monarchů a podle serveru BBC patří Philipovi titul "nejdéle sloužící královský choť". 

Zatímco pětadevadesátiletá panovnice nadále vykonává své královské povinnosti, princ se v posledních letech na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během pandemie covidu-19 trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku proti covidu-19 očkován.

"Je to jeden z posledních přeživších v této zemi, kteří sloužili ve druhé světové válce. V depeších z té doby se píše o jeho statečnosti," ocenil zesnulého manžela královny britský premiér Boris Johnson. Získal si podle něj náklonnost celých generací nejen ve Velké Británii, ale po celém světě a "inspiroval životy nespočetně mladých lidí". "Dnes truchlíme společně s královnou," dodal britský premiér.

Za službu vlasti Philipa ocenil také lídr opozice Keith Starmer. "Nejvíc si ho budeme pamatovat pro jeho mimořádnou oddanost a loajalitu královně," prohlásil.

Philip se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jeho předci byli ale z Dánska, Německa a Británie, jeho matka byla pravnučkou slavné královny Viktorie. Z Řecka musela rodina kvůli převratu v roce 1922 utéct, a tak Philip vyrůstal ve Francii, Německu a v Británii. Studoval na internátní škole Gordonstoun ve Skotsku, kam poslal i své syny. Později nastoupil jako kadet k britskému námořnictvu. 

V pouhých osmnácti letech si začal dopisovat s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Svatba se konala 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství, pět let před nástupem Alžběty na trůn. Pár měl čtyři děti, osm vnoučat a 10 pravnoučat. Jejich prvorozeným synem je princ Charles, bývalý manžel princezny Diany.

K úmrtí se vyjádřila i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. "Posílám královně a její rodině svou osobní a nejhlubší soustrast, i ve jménu skotské vlády a obyvatel," napsala na Twitter. Britské politické strany mezitím v reakci na zprávu pozastavují kampaň před místními volbami. Ty se konají na začátku května. 

Video: V populárním seriálu Koruna ztvárnil prince Philipa herec Tobias Menzies

Nejpůsobivější scéna prince Filipa ve 4. řadě seriálu Koruna. Roli manžela královny Alžběty získal Tobias Menzies | Video: Netflix
 

Právě se děje

před 17 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy