Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Bylo mu 99 let

Zahraničí Zahraničí
9. 4. 2021 13:04
"S hlubokým zármutkem Její veličenstvo oznamuje smrt svého milovaného manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu. Zemřel pokojně dnes ráno ve Windsoru," oznámila v pátek královská rodina na twitterovém účtu. 
Princ Philip. | Video: Reuters

Princ Philip pobýval od letošního února do března v londýnské nemocnici kvůli nevolnosti a blíže neupřesněné infekci. Na začátku března Buckinghamský palác informoval, že vévoda úspěšně podstoupil proceduru kvůli předchozím srdečním problémům. Propuštěn byl 16. března.

Philip královnu provázel celou její 69 let dlouhou vládou, nejdelší v historii Británie. Získal si za tu dobu pověst tvrdého muže a hrál klíčovou roli při modernizaci monarchie v období po druhé světové válce. "Byl mou oporou a zůstal jí po celé ty roky," ocenila Alžběta II. svého muže v projevu k 50. výročí jejich svatby v roce 1997. Také jejich sňatek je nejdelší v historii britských monarchů a podle serveru BBC patří Philipovi titul "nejdéle sloužící královský choť". 

Zatímco pětadevadesátiletá panovnice nadále vykonává své královské povinnosti, princ se v posledních letech na veřejnosti prakticky neobjevoval, z veřejného života se stáhl v roce 2017. Během pandemie covidu-19 trávil čas v izolaci, zejména ve Windsoru. Společně s Alžbětou II. byl na začátku tohoto roku proti covidu-19 očkován.

"Je to jeden z posledních přeživších v této zemi, kteří sloužili ve druhé světové válce. V depeších z té doby se píše o jeho statečnosti," ocenil zesnulého manžela královny britský premiér Boris Johnson. Získal si podle něj náklonnost celých generací nejen ve Velké Británii, ale po celém světě a "inspiroval životy nespočetně mladých lidí". "Dnes truchlíme společně s královnou," dodal britský premiér.

Za službu vlasti Philipa ocenil také lídr opozice Keith Starmer. "Nejvíc si ho budeme pamatovat pro jeho mimořádnou oddanost a loajalitu královně," prohlásil.

Philip se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jeho předci byli ale z Dánska, Německa a Británie, jeho matka byla pravnučkou slavné královny Viktorie. Z Řecka musela rodina kvůli převratu v roce 1922 utéct, a tak Philip vyrůstal ve Francii, Německu a v Británii. Studoval na internátní škole Gordonstoun ve Skotsku, kam poslal i své syny. Později nastoupil jako kadet k britskému námořnictvu. 

V pouhých osmnácti letech si začal dopisovat s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Svatba se konala 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství, pět let před nástupem Alžběty na trůn. Pár měl čtyři děti, osm vnoučat a 10 pravnoučat. Jejich prvorozeným synem je princ Charles, bývalý manžel princezny Diany.

K úmrtí se vyjádřila i skotská premiérka Nicola Sturgeonová. "Posílám královně a její rodině svou osobní a nejhlubší soustrast, i ve jménu skotské vlády a obyvatel," napsala na Twitter. Britské politické strany mezitím v reakci na zprávu pozastavují kampaň před místními volbami. Ty se konají na začátku května. 

Video: V populárním seriálu Koruna ztvárnil prince Philipa herec Tobias Menzies

Nejpůsobivější scéna prince Filipa ve 4. řadě seriálu Koruna. Roli manžela královny Alžběty získal Tobias Menzies | Video: Netflix
 

Právě se děje

před 12 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy