Pasadena - Zemi před dvěma roky jen těsně minula "vesmírná salva", která mohla vyřadit z provozu veškerou elektroniku, telekomunikační systémy a další kritické technologie.
Lidstvo se mohlo během okamžiku ocitnout zpět v osmnáctém století.
Třiadvacátého července 2012 zaznamenali astronomové nejsilnější sluneční erupci za posledních 150 let. Jen pár lidí tehdy tušilo, jaké měla naše civilizace štěstí.
Pokud by totiž k erupci došlo o několik dní dříve, nacházela by se Země v takové pozici, že by ji výron elektromagnetického záření zasáhl plnou silou, informoval americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).
"Země by se ocitla pod palbou. Namísto toho (vesmírná) bouře zasáhla sondu Stereo-A, což je solární observatoř téměř ideálně vybavená pro sledování podobných událostí," vysvětlil agentuře AFP Daniel Baker z Coloradské univerzity.
Pakliže by ale erupce Zemi skutečně trefila, způsobila by kromě totálního chaosu, škody za biliony dolarů. Obnova fungování všech moderních technologií by lidstvu zabrala roky.
Pravděpodobnost zásahu v příští dekádě? 12 %
Planeta by se musela potýkat i s takovými problémy, jakým by byl plošný výpadek dodávek pitné vody - většina dnešních vodních pump je totiž na elektřinu.
Zhroutil by se také systém zásobování potravinami i další základní služby.
Pravděpodobnost, že se výše popisovaný černý scénář naplní v příštích 10 letech, je 12 procent, vypočítává v odborném magazínu Space Weather astrofyzik Pete Riley.
"Zpočátku jsem byl velmi překvapený, že je pravděpodobnost tak vysoká, statistiky se ale zdají být v pořádku," řekl AFP. Při výpočtech vycházel z údajů o slunečních erupcích, které experti nasbírali za poslední půlstoletí.