Bělehrad - Srbský prezident Boris Tadič podle očekávání rozpustil parlament a ohlásil, že se 11. května uskuteční předčasné volby.
"Volby jsou pro občany demokratickou cestou, jejímž prostřednictvím mohou rozhodnout o dalším směřování Srbska v následujících letech," uvedl prozápadně orientovaný Boris Tadič.
Srbská vláda se rozpadla o víkendu kvůli sporům o to, zda má Srbsko směřovat do Evropské unie i poté, co většina evropských států uznala nezávislost Kosova.
Některé parlamentní strany a ministři požadovali přijetí rezoluce, která by Srbsku zakazovala jednání s EU, dokud Unie neuzná, že Kosovo patří Srbsku.
Kosovo vyhlásilo nezávislost 17. února. Kosovský stát už uznaly například Spojené státy, Česko zatím s uznáním samostatnosti váhá.
Nejvyšší preference mají ultranacionalisté
Nadcházející volby světová média označují za nejdůležitější od pádu Slobodana Miloševiče.
Srbové v květnu rozhodnou, jestli se země bude přibližovat k EU, anebo zda Srbsko ovládnou nacionalisté.
Podle posledních průzkumů mají největší šance na úspěch ultranacionalisté ze Srbské radikální strany, která by nyní získala asi 40 procent. V preferencích následuje proevropská Tadičova Demokratická strana.
Strana DSS současného premiéra Vojislava Koštunici je s odstupem třetí. Koštunica je zahraničními analytiky považován za umírněného nacionalistu.
Dimitrij Rupel, ministr zahraničí Slovinska, které tento půlrok předsedá Evropské unii, už v minulých dnech prohlásil, že doufá v úspěch proevropských stran. "Jinou možnost než Evropskou unii naši srbští přátelé nemají," řekl.
Čtěte také: V Srbsku padla vláda. Premiér podal demisi