V Srbsku padla vláda. Premiér podal demisi

pen, Reuters
9. 3. 2008 12:30
Demise přichází pár týdnů po odtržení Kosova
Serbia's Prime Minister Vojislav Kostunica speaks to the media at a news conference in Belgrade January 22, 2008. Kostunica announced that Serbia would sign an energy cooperation deal with Russia on Friday in Moscow. REUTERS/Ivan Milutinovic (SERBIA)
Serbia's Prime Minister Vojislav Kostunica speaks to the media at a news conference in Belgrade January 22, 2008. Kostunica announced that Serbia would sign an energy cooperation deal with Russia on Friday in Moscow. REUTERS/Ivan Milutinovic (SERBIA) | Foto: Reuters

Bělehrad - Srbský premiér Vojislav Koštunica oznámil dnes v Bělehradě, že podává demisi. Jako oficiální důvod uvedl vnitřní nejednotnost koalice, která znemožňuje vládnutí.

"Na 10. března svolám zasedání vlády, abychom projednali rozpuštění parlamentu," prohlásil Koštunica na tiskové konferenci.

Uvedl jako pravděpodobné, že nové volby by mohly být 11. května. To je termín, na který už byly v Srbsku vyhlášeny také regionální volby.

O pádu vlády se mluví už několik posledních dní. V pátek Koštunica například řekl, že svým koaličním partnerům ve vládě už nevěří.

Čtěte více: Srbské vládě hrozí rozpad. Kvůli Kosovu

Spory ve vládě

Koštunica jako vůdce nacionalistů nepřímo obvinil své prozápadní koaliční partnery z toho, že se v zájmu upevnění vztahů se západem vzdali srbského požadavku na udržení Kosova.

Podle něj část vládní koalice chtěla, aby se Srbsko stalo členem Evropské unie pouze v případě, že bude odvolána nezávislost Kosova. Dosud ji uznaly dvě třetiny členských zemí EU. Většina koalice však nechtěla členství v Evropské unii na Kosovo vázat.

Koštunicovo rozhodnutí nechat vládu padnout jej staví do přímého konfliktu s prozápadním srbským prezidentem Borisem Tadičem.

Koštunica vs. Tadič

Koštunicova Srbská demokratická strana (DSS) prohlásila, že bude v parlamentu podporovat rezoluci vládní Srbské radikální strany (SRS), která od EU požaduje, aby "jasně a jednoznačně" potvrdila srbskou teritoriální integritu.

Tadičova Demokratická strana a její liberální spojenci proti této rezoluci vystoupili již na začátku tohoto týdne a přehlasovali ji.

Proevropské srbské strany se shodují, že rezoluce nepřispěje k navrácení Kosova, jehož albánská většina vyhlásila 17. února nezávislost na  Srbsku, ale naopak pozastaví přijetí Srbska do Evropské unie, což je v současné době jejich hlavním politickým cílem.

 

Právě se děje

Další zprávy