Vídeň Bělehrad už ví, jak by mohla vypadat rozsáhlá autonomie, kterou nabízí Kosovu. Modelem je pro Srbsko vztah Hongkongu a Číny.
Na vídeňském jednání o budoucím statusu Kosova, které je od roku 1999 pod mezinárodní správou, to řekl srbský premiér Vojislav Koštunica.
"Hongkong jsme navrhli jako existující příklad efektivní autonomie, kterou Bělehrad nabízí. Takový vztah je v souladu s mezinárodním právem," prohlásil Koštunica citovaný srbským rádiem B92.
Zástupci EU, Ruska a USA, tzv. Trojky, se k návrhu hongkongského modelu nijak nevyjádřili. Americký vyjednavač Frank Wisner nicméně zdůraznil, že diskutovat je možné jen o návrzích, které byly předloženy předem, ne v průběhu rozhovorů.
ČTĚTE analýzu k situaci v Kosovu
Kosovští Albánci hongkongský model odmítli. "Není to možné, protože historické pozice Hongkongu a Kosova jsou zcela odlišné," řekl mluvčí prištinského týmu Skender Hiseni.
Hongkong byl po konci britské správy v roce 1997 přičleněn k Číně jako Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky.
Jednání o Kosovu uvízla na mrtvém bodě poté, co Srbsko ani Rusko nepřijalo plán finského vyjednavače Martti Ahtisaariho, který navrhoval jménem OSN pro Kosovo omezenou suverenitu.