Bělehrad - Přestože parlamentní volby v Srbsku vyhráli proevropští demokraté, k vládě mají blíž nacionalisté.
Nacionalistická uskupení totiž na svou stranu získala socialisty a společně se dohodli na zásadách nové vlády, informovala srbská stanice B92.
Koaliční dohoda však zatím uzavřena nebyla. Nacionalisté pouze ohlásili, že povedou "další jednání o koaliční dohodě, vytvoření parlamentní většiny a srbské vlády".
Radikálové Tomislava Nikoliče, umírnění nacionalisté bývalého premiéra Vojislava Koštunici a socialisté, které dříve vedl Slobodan Miloševič, mají v parlamentu těsnou většinu.
Čtěte souvislosti: Jaké jsou možnosti pro sestavení nové srbské vlády
Taková vláda by znamenala ochlazení vztahů s EU, příklon k Rusku a vyhrocení sporů o Kosovo.
Mezi hlavní zásady vlády nacionalistů a socialistů by podle jejich dohody měl patřit návrat Kosova pod srbskou vládu, investice do infrastruktury, sociální politika a zvýšení důchodů, boj proti korupci a reforma školství.
Ještě není rozhodnuto
Nacionalisté už se se socialisty takřka dohodli také na vládě v hlavním městě Bělehradě.
Srbský tisk spekuluje o tom, že vůdce socialistů Ivica Dačič by se mohl stát místopředsedou nacionalistické vlády.
Není však zatím jisté, zda nacionalisté kabinet skutečně vytvoří. Prezident Boris Tadič, který je lídrem vítězné proevropské koalice demokratických stran, může sestavení takové vlády blokovat.
Také proevropští demokraté chtějí sestavovat vládu a budou se snažit přesvědčit Socialistickou strana Srbska, aby se nakonec přiklonila spíše na jejich stranu. Právě socialisté hrají při vyjednávání zásadní roli a uzavřením předběžné dohody s nacionalisty zvyšují svou cenu.
Ve středu některá srbská média dokonce informovala, že proevropští demokraté jsou blízko koaliční dohody se socialisty.
V nedělních parlamentních volbách získala 39 procent hlasů Demokratická strana prezidenta Borise Tadiče, 29 procent radikální nacionalisté. Třetí skončila Demokratická strana Srbska dosavadního premiéra Koštunici.
Do parlamentu se dostali ještě socialisté, jedna menší liberální stana a zástupci národnostních menšin.