Srbové blokují v Kosovu už i vojáky NATO

Zahraničí Zahraničí
29. 7. 2011 16:55
Bude-li jednání bezvýsledné, je NATO připravené zasáhnout
Francouzští vojáci odklízejí zátarasy nastražené srbskými nacionalisty v Kosovu.
Francouzští vojáci odklízejí zátarasy nastražené srbskými nacionalisty v Kosovu. | Foto: Reuters

Priština/Bělehrad - Etničtí Srbové ze severu země vyhlásili 24hodinou blokádu hranic mezi Srbskem a převážně albánským Kosovem a vytvořili na nich barikády.

V zátarasech u severokosovského města Leposavič uvízlo 15 obrněných vozů německých příslušníků KFOR, nakonec se vozidla musela vrátit.

KFOR proto Srbům dala ultimátům. Vyzvala, aby odklidili barikády obou hlavních tras z Kosovské Mitrovice na sever země do 16 hodin našeho času, uvedla bez dalších podrobností agentura DPA

Události v etnicky rozděleném Kosovu nabraly rychlý spád na začátku týdne, když se zmíněné celnice pokusila obsadit jednotka speciální kosovská policie. Jeden z mužů zemřel, další byl těžce zraněn.

Srbští nacionalisté, kteří považují za své hlavní město srbský Bělehrad, nikoliv kosovskou Prištinu, pak hraniční přechody vypálili.

Dokonce došlo i ke střelbě na vojáky mezinárodních sil dohlížejících v Kosovu na příměří.

Američtí vojáci na hlídce.
Američtí vojáci na hlídce. | Foto: Reuters

Srbové ustoupit nechtějí

Střetům předcházela celní bitva mezi vládami obou států. Vzájemně si zakázaly vývoz zboží. Srbové jsou navíc obviňováni kosovským premiérem Hashimem Thacim z neplacení daní.

NATO s kosovskými Srby vyjednává. Chce, aby silniční zábrany odstranili. Ti to odmítají.

"Nedovolíme, aby NATO přivedlo na hranice (albánskou) policii a celníky. Budeme se ale bránit mírovými prostředky," citovala agentura Reuters srbského starostu etnicky rozděleného města Mitrovica.

Reuters potvrdil, že u barikád postávají civilisté. NATO reagovalo prohlášením, podle kterého chce krizi vyřešit za pomocí vyjednávání. Je nicméně podle svého mluvčího v Prištině připravené zasáhnout, pokud nebude svoboda pohybu na severu Kosova zajištěna.

O vývoji v Kosovu byla ve čtvrtek informována Rada bezpečnosti OSN, která konstatovala, že situace v zemi je díky silám KFOR klidná, ale nestálá. Do New Yorku přicestoval srbský ministr zahraničí Vuk Jeremić, debaty se ale zúčastnit nemohl.

Německý vyslanec při OSN Peter Wittig během jednání Rady bezpečnosti obě strany konfliktu za vývoj událostí kritizoval. Německo nyní do neděle stojí v čele RB OSN.

Rada bezpečnosti by ovšem ještě v pátek mohla o problému jednat na otevřeném zasedání. Dožaduje se toho srbský spojenec Rusko, které je stálým členem tohoto nejvlivnějšího orgánu OSN. Se záměrem Moskvy nesouhlasí západní státy.

 

Právě se děje

Další zprávy