Situace v Kosovu je vážná, mimořádně zasedne RB OSN

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2011 12:13
Vojáci KFOR se ocitli pod palbou, vypálený přechod Jarinje už ovládli
Vojáci KFOR zasahují u vypáleného hraničního přechodu Jarinje.
Vojáci KFOR zasahují u vypáleného hraničního přechodu Jarinje. | Foto: Reuters

Mitrovica - Situace na severu etnicky rozděleného Kosova je natolik vážná, že kvůli událostem posledních dnů mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN.

Vyzval ji k tomu Bělehrad, který 60 tisíc kosovských Srbů stále považuje za své hlavní město.

Právě srbští nacionalisté ve středu vyrabovali a vypálili hraniční přechod Jarinje. Zároveň stříleli na vojáky a helikoptéru KFOR. "Jsem z vývoje událostí velmi zklamaný," citoval Balkan Insight velitele mezinárodních jednotek KFOR, generála Erharda Buhlera.

Thaci: Svého dosáhneme

Srbové vyzbrojení zápalnými lahvemi a sekerami tak reagovali na akci speciálních jednotek kosovské policie, která se v pondělí pokusila Jarinje spolu s dalším hraničním přechodem ovládnout. Jeden policista byl během operace střelen do hlavy a zemřel, druhý byl těžce raněn.

Policisty poslal přímo kosovský premiér Hashim Thaci, který obviňuje kosovské Srby z pašování zboží a neplacení daní.

Za novou vlnou násilí podle něj stojí Bělehrad. Thaci prohlásil, že Srbsko chce stále území na severu Kosova ovládat. "Nestáhneme se, návrat není možný za jakýchkoliv podmínek a za jakoukoliv cenu," řekl.

Kosovo - jež z 90 procent tvoří etničtí Albánci - vyhlásilo svou nezávislost v roce 2008. Tu ovšem Bělehrad nikdy neuznal.

Připomeňte si vyhlášení nezávislosti Kosova:

Na tahu je OSN

Srbský prezident Boris Tadič vyzval Kosovo i etnické Srby, aby od násilí upustili. "Výtržníci, kteří se snaží konflikt rozpoutat, nebrání ani své lidi, ani srbský stát," prohlásil. Tadič je považovaný na Balkáně za ukázkového proevropského politika, jenž se snaží ze všech sil dostat Srbsko do EU.

Jednání o Kosovu na půdě OSN se má zúčastnit i Rusko. Zástupci znesvářených stran a mezinárodního společenství usednou ke společnému stolu už ve čtvrtek, ovšem za zavřenými dveřmi.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy