Situace v Kosovu je vážná, mimořádně zasedne RB OSN

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2011 12:13
Vojáci KFOR se ocitli pod palbou, vypálený přechod Jarinje už ovládli
Vojáci KFOR zasahují u vypáleného hraničního přechodu Jarinje.
Vojáci KFOR zasahují u vypáleného hraničního přechodu Jarinje. | Foto: Reuters

Mitrovica - Situace na severu etnicky rozděleného Kosova je natolik vážná, že kvůli událostem posledních dnů mimořádně zasedne Rada bezpečnosti OSN.

Vyzval ji k tomu Bělehrad, který 60 tisíc kosovských Srbů stále považuje za své hlavní město.

Právě srbští nacionalisté ve středu vyrabovali a vypálili hraniční přechod Jarinje. Zároveň stříleli na vojáky a helikoptéru KFOR. "Jsem z vývoje událostí velmi zklamaný," citoval Balkan Insight velitele mezinárodních jednotek KFOR, generála Erharda Buhlera.

Thaci: Svého dosáhneme

Srbové vyzbrojení zápalnými lahvemi a sekerami tak reagovali na akci speciálních jednotek kosovské policie, která se v pondělí pokusila Jarinje spolu s dalším hraničním přechodem ovládnout. Jeden policista byl během operace střelen do hlavy a zemřel, druhý byl těžce raněn.

Policisty poslal přímo kosovský premiér Hashim Thaci, který obviňuje kosovské Srby z pašování zboží a neplacení daní.

Za novou vlnou násilí podle něj stojí Bělehrad. Thaci prohlásil, že Srbsko chce stále území na severu Kosova ovládat. "Nestáhneme se, návrat není možný za jakýchkoliv podmínek a za jakoukoliv cenu," řekl.

Kosovo - jež z 90 procent tvoří etničtí Albánci - vyhlásilo svou nezávislost v roce 2008. Tu ovšem Bělehrad nikdy neuznal.

Připomeňte si vyhlášení nezávislosti Kosova:

Na tahu je OSN

Srbský prezident Boris Tadič vyzval Kosovo i etnické Srby, aby od násilí upustili. "Výtržníci, kteří se snaží konflikt rozpoutat, nebrání ani své lidi, ani srbský stát," prohlásil. Tadič je považovaný na Balkáně za ukázkového proevropského politika, jenž se snaží ze všech sil dostat Srbsko do EU.

Jednání o Kosovu na půdě OSN se má zúčastnit i Rusko. Zástupci znesvářených stran a mezinárodního společenství usednou ke společnému stolu už ve čtvrtek, ovšem za zavřenými dveřmi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy