Slovensko tepe do Matoviče za vítání Sputniku, premiér mluví o bratislavské kavárně

Slovensko obletěly neobvyklé záběry. Premiér Igor Matovič na letišti v Košicích osobně společně s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím přivítal první dodávky ruské vakcíny Sputnik V proti koronaviru. Do země je dopravilo armádní letadlo v pondělí v podvečer. Celá akce proběhla tajně. A vládní koalice se kvůli tomu dostala do vyhroceného sporu.
Ruskou vakcínu Sputnik pro Slováky přijel přivítat premiér Matovič. | Video: Asociated Press

Ruský výrobce Sputniku zatím nepožádal o schválení Evropskou lékovou agenturu (EMA), přesto Matovič přímo na letišti oznámil, že Slovensko koupí celkem dva miliony dávek této vakcíny. V příštích dvou měsících má dorazit první milion, mezi květnem a červnem pak další. "Díky tomu Slovensko může urychlit očkování o více než 40 procent," tvrdí slovenský premiér s tím, že nemá problém nechat se touto látkou vakcinovat

Země začne očkovat Sputnikem nejdříve za dva týdny a preparát nejprve musí projít kontrolou ústavu ŠÚKL. Slovensko očkovací látku může používat jako neregistrovaný lék na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Ze zemí Evropské unie tak postupuje zatím jen Maďarsko. 

Kroky premiéra z hnutí OLaNO, který se rozhodl osobně "přivítat" první dodávku Sputniku, vyvolaly na slovenské politické scéně bouři. Kritici připomínají, že Matovič podobně nevítal příjezd jiných vakcín, kterými se na Slovensku už očkuje. 

Ministr zahraničí Ivan Korčok, kterého do vlády nominovala menší strana Svoboda a Solidarita, v úterý ruskou vakcínu označil za nástroj hybridní války. "Tento politický nástroj nás rozděluje doma, rozděluje nás v zahraničí. Prostřednictvím tohoto nástroje se vykresluje EU jako něco, co selhává," řekl Korčok, který chce od politických špiček země ujištění, že proevropské a proatlantické směřování země se v souvislosti s nákupem Sputniku nemění.

"Ani mě, ani nikoho z vlády nenapadlo vítat vakcíny, které k nám přišly z jiných států. Mohli jsme být při příletu americké, německé nebo britsko-švédské vakcíny, ale neudělali jsme to, protože to nedává smysl," prohlásil už v pondělí Korčok. 

V podobném duchu se vyjádřila také ministryně pro investice Veronika Remišová. Její strana Za lidi, která je s Matovičovým hnutím v koalici, se staví proti tomu, aby se na Slovensku očkovalo vakcínami, které EMA neschválila. "Je absurdní, jakým způsobem Igor Matovič vakcínu vítal. Neudělal to při příletu žádné jiné vakcíny. Je to obrovské zklamání," zkritizovala premiéra Remišová.

V úterý večer se proto sejde předsednictvo strany Za lidi a bude kvůli nákupu Sputniku jednat o odchodu z vlády. "Znechucená a zklamaná nejsem jen já, ale víc členů naší strany," cituje její slova slovenský Denník N. Podle Remišové musí strana přijmout "zásadní rozhodnutí". Večerní jednání stranických špiček o dalším postupu chystá i Matovičův koaliční partner Svoboda a Solidarita. "Na stůl musí jít všechno, i varianta odchodu z vlády," řekl předseda strany Richard Sulík.

"Podrazil Evropskou komisi"

Slovenský premiér kritiku odmítá a tvrdí, že dodávky Sputniku ochrání životy. "Jak probrat bratislavskou kavárnu v karanténě z letargie? Koupit bez jejich laskavého svolení Sputnik," vzkázal kritikům na Facebooku.

V úterý na tiskové konferenci Matovič prohlásil, že nevidí problém, že ruskou vakcínu na letišti osobně přivítal. "Udělal jsem to, protože jsem to tak cítil a nemyslím si, že to bylo přes čáru. Pokud to chce někdo využít pro to, aby rozbil vládu a vytvořil prostor pro návrat mafie, pak prosím," dodal.

Proti Matovičovi ostře vystoupil bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Napsal, že předseda vlády zahodil zahraničněpolitickou reputaci Slovenska za hlavu a způsobil tím velké škody. "Podkopávat to, co funguje, tedy přispívat k destrukčním záměrům Číny nebo Kremlu, je jednání, které ohrožuje jak budoucnost EU, tak i Slovenska. Nevím, zda si to pan Matovič uvědomuje, ale svým chováním podrazil Evropskou komisi," doplnil expremiér.

Do premiéra se opřela i šéfredaktorka deníku SME Beata Balogová. Podle ní premiér doufá, že Sputnik vyřeší "tragickou situaci, která nastala po mizerném zvládnutí pandemie".

"Koho budou očkovat neregistrovanou vakcínou? Bude možné ji odmítnout? Budou mít lidé, kteří vakcínu odmítnou, evropský očkovací průkaz?" klade otázky ve svém komentáři

Sputnik je levnější, tvrdí Matovič

Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi alespoň první dávkou očkováno přes 305 000 lidí, tedy více než pět procent populace.

Podle Igora Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

O dodávky ruské vakcíny se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Živnostníci z kauzy Stoka pošlou radnici 623 tisíc, dohodli se mimosoudně

Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu schválili desítku dohod o narovnání s živnostníky, kteří se v takzvané kauze Stoka přiznali k dávání úplatků. Do pokladny radnice pošlou zhruba 623 000 korun. Obviněno je v této části kauzy 27 lidí a jedna firma. Případy těch, kteří se přiznají, by mohly být vyřešeny mimosoudně.

V kauze Stoka jde o údajnou korupci na městské části Brno-střed, hlavní větví případu se už zabývá brněnský krajský soud. Obžalováno v této části je 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, Švachula obvinění popírá.

Zastupitelé se zabývali dohodami o narovnání z vedlejší větve případu, kdy celkem 27 lidí a jednu firmu státní zastupitelství viní z úplatkářství na správě nemovitostí městské části. Řemeslníci údajně dávali 15 procent ze zakázky na úplatcích, aby zakázku získali. Podle dřívějšího vyjádření žalobce se v tomto přiznala zhruba polovina obviněných, v jejich případě by se tak věc nemusela dostat k soudu. Schválené dohody o narovnání s městskou částí by k tomu měly přispět. "Platí, že svým jednáním vzniku škody napomohli, a proto by měli městskou část odškodnit. Zda k uzavřeným dohodám přihlédne státní zástupce a zastaví jejich trestní stíhání, je zcela na jeho rozhodnutí," uvedla už dříve mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D5 odpoledne blokovala nehoda dodávky s motorkou, motocyklista zemřel

Na dálnici D5 u Prahy ve středu zemřel motocyklista, který ujížděl policii. Při jízdě po dálnici se otočil do protisměru, kde se srazil s dodávkou. Druhý řidič je vážně zraněný, vrtulník ho přepravil do nemocnice. Dálnice byla kvůli nehodě v obou směrech dočasně uzavřena, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala před 13:00 na pátém kilometru. "Motocyklista ujížděl hlídce, nerespektoval výzvy k zastavení. Policisté z dálničního oddělení Rudná mu naměřili rychlost více než 200 kilometrů v hodině," uvedla Richterová.

Motorkář jel podle ní ve směru na Plzeň a na pátém kilometru se otočil do opačného směru na Prahu, kde se čelně střetl s dodávkou. Policie původně uváděla, že šlo o osobní auto, později informaci upřesnila. Motorkář na místě podlehl zraněním a druhý řidič zůstal v autě zaklíněný. "Hasiči ho vyprostili a předali záchranné službě," řekl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel. Bylo také nutné uhasit motorku, která po nehodě začala hořet. "Motocyklista na místě zemřel, řidiče dodávky vrtulník transportoval s těžkým zraněním do pražské nemocnice," uvedla Richterová.

Policisté zjistili, že motorkář neměl v pořádku řidičský průkaz a správně neměl motorku vůbec řídit. "Měl platnou blokaci řidičského oprávnění. Je možné, že kvůli tomu ujížděl. Byla u něj samozřejmě také nařízena soudní pitva, jestli nebyl ovlivněn návykovou látkou," dodala mluvčí.

D5 byla nejdříve obousměrně uzavřena, kolem 13:45 byl obnoven směr na Prahu oběma jízdními pruhy. Později se podařilo částečně obnovit provoz i v opačném směru na Plzeň, auta tam jezdila odstavným pruhem. Před 17:00 byla dálnice zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy