Očkování Sputnikem V na Slovensku začne nejdříve za dva týdny, vakcína už je v zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2021 17:56
Slovensko začne očkovat ruskou vakcínou Sputnik V nejdříve za dva týdny a prověří ji, řekl médiím ministr zdravotnictví Krajčí. Na její použití dá výjimku. Denník N dříve informoval, že její zásobu veze země veze z Moskvy vojenské letadlo. Případné použití této vakcíny před její registrací unijní lékovou agenturou EMA dříve vyvolalo spory uvnitř vládní koalice.
Ruská vakcína Sputnik V.
Ruská vakcína Sputnik V. | Foto: Reuters

Nákup ruských vakcín ještě v únoru prosazoval slovenský premiér Igor Matovič, byť udělení souhlasu vlády k takovému kroku zablokovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se vyslovila pouze pro nákup vakcín registrovaných v EU a uvedla, že na použití neregistrované očkovací látky postačuje výjimka od ministra zdravotnictví. Sputnik V už dříve začalo z členských zemí EU používat Maďarsko.

Bývalý šéf slovenské sněmovny Andrej Danko, který se netají svým blízkým vztahem k Moskvě, Denníku N řekl, že Slovensko již podepsalo smlouvu o nákupu Sputniku V. Tvrdil také, že ohledně vakcín opakovaně jednal s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

Předseda slovenské vlády Matovič dříve obhajoval nákup Sputniku V špatnou epidemickou situací v zemi a tím, že podle průzkumu veřejného mínění by se v případě použití ruské vakcíny nechalo na pětimilionovém Slovensku očkovat o 300 000 obyvatel více. Premiér také tvrdil, že země by do letošního června mohla získat dva miliony vakcín Sputniku V.

Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi pod Tatrami alespoň první dávkou očkováno přes 305 000 lidí, tedy více než pět procent populace.

O dodávky Sputniku V se zajímá také Česko. Prezident Miloš Zeman o ně po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu Vladimira Putina a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

Video: Jak funguje ruská vakcína Sputnik V

Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy