"Dopadlo to přesně tak, jak jsem si přál. Už jsem začínal pochybovat, ale spravedlnost nakonec existuje," řekl podle listu Sme Kuciakův otec, který čekal u nejvyššího soudu na verdikt.
Ten v úterý zrušil loňské rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který pro nedostatek důkazů osvobodil podnikatele Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou, která měla podle obžaloby vraždu zprostředkovat. Soud se tak bude muset případem zabývat znovu a zohlednit i důkazy, které v minulosti nepoužil.
Radost mají i rodiče Martiny Kušnírové, novinářovy zavražděné přítelkyně. Přesto bylo soudní líčení pro obě rodiny náročné, musely si znovu vyslechnout detaily o vraždě svých dětí z února 2018. Neubránily se slzám.
Poprvé, když předseda nejvyššího soudu Peter Paluda podrobně popisoval zranění, na která dvojice zemřela. Podruhé, když senát mluvil o blízkém vztahu zavražděného novináře s rodiči, se kterými si prý dokázal povídat celé hodiny.
Nelogický postup
Zsuzsová se z přelíčení omluvila. Rozhodnutí si ale přišel vyslechnout Kočner, který celou dobu seděl zády k veřejnosti, obklopený dozorci, a v podstatě nepromluvil. Rodiče obětí seděli jen necelé dva metry od něj.
Na soud se dostavil i Tomáš Szabó, kterého už dříve soud odsoudil na 25 let vězení za vraždu podnikatele Petera Molnára, která je součástí obžaloby v Kuciakově kauze. Jeho odsouzení nejvyšší soud nijak nezpochybnil.
O vině Kočnera a Zsuzsové ale rozhodnout nemohl, vrátil pouze případ Specializovanému trestnímu soudu s tím, že nižší instance nezohlednila celou řadu důležitých důkazů a postupovala nelogicky.
"Prvostupňový soud hodnotil některé důkazy v rozporu s elementární logikou," komentoval Paluda původní rozhodnutí. Dodal, že místo řádného a chronologického odůvodnění soud "argumentoval všeobecnými formulacemi týkajícími se presumpce neviny". Soud navíc původně některé důkazy nevyhodnotil v kontextu, v jakém se odehrály, například komunikaci mezi Kočnerem a Zsuzsovou krátce po vraždě.
Nejvyšší soud tak dal v úterý za pravdu advokátům rodin obou obětí, kteří si stěžovali na to, že původně byly některé důkazy úplně ignorovány.
Tlaky na policisty
Rozhodnutí nejvyššího soudu uvítal šéf vyšetřovacího týmu v kauze Kuciak Peter Juhás. "Je to pocit zadostiučinění," prohlásil pro deník Sme a dodal, že si s kolegy mohou potvrdit, že se jejich námaha vyplatila. "Vždyť i samotné odvolání (k nejvyššímu soudu) si vyžádalo mnoho úsilí."
Juhás teď doufá, že se vina potvrdí. Jak ale sám říká, to si myslel už minule, protože vyšetřovatelé podle něj předložili dostatečně silné důkazy. "Cítím, že z vnějšího prostředí, mimo policii, se někdo snaží převzít opratě v trestních kauzách i ve vztahu k policistům. Nechci se k tomu blíže vyjadřovat, ale takovéto tlaky tam jsou."
Advokáty rodin obou zavražděných ale nepotěšilo, že se případ vrátí ke stejnému soudu, který ho už jednou projednával. Podle nejvyššího soudu by ale případná změna byla naprosto mimořádným opatřením, pro které není důvod.
Přesto zůstávají optimističtí. "Je potřeba dát šanci i tomu původnímu senátu," řekl právník Kuciakových Peter Kubina. Soud nyní navíc uznal skoro všechny výhrady, které rodiny obětí měly. Nadějně proto situaci vidí i Roman Kvasnica, zástupce Kušnírových.