Nový důkaz v kauze Kuciak. Znalecký posudek analyzuje Kočnerovy šifry

ČTK ČTK
9. 6. 2021 9:43
Slovenská prokuratura předložila soudu podle médií další důkaz v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Jde o analýzu komunikace dvou obžalovaných, které soud první instance loni v případu osvobodil. O odvolání prokurátora vůči zmíněnému verdiktu bude příští týden rozhodovat nejvyšší soud.
Marian Kočner u soudu v lednu 2020.
Marian Kočner u soudu v lednu 2020. | Foto: ČTK

List Sme ve středu napsal, že nový znalecký posudek se týká analýzy komunikace podnikatele Mariana Kočnera a jeho známé Aleny Zsuzsové, kterou vyšetřovatelé získali z podnikatelova telefonu. Z přepisů, které již dříve unikly do médií, vyplývá, že část komunikace mezi Kočnerem a jeho známou Zsuzsovou byla spíše v šifrách.

Soud první instance na možný skutečný význam komunikace odmítl přihlížet a Kočnera zprostil obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a osvobodil také Zsuzsovou.

Podle záznamů Kočner například krátce před Kuciakovou vraždou poslal Zsuzsové zprávu, ve které byla číslice 50, dále symbol smrtky a anglické slovo "soon" (brzy). Slovenský tisk dříve psal o tom, že Kočner den po Kuciakově vraždě vybral ze svého účtu v bance 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) a dal je Zsuzsové, což prý byla součást odměny za vraždu. Kočner a Zsuzsová před soudem odmítli, že se jejich komunikace týkala přípravy reportérovy vraždy.

"Dospěli jsme k závěru, že tyto osoby chtěly zástupným používáním výrazů generovat jejich víceznačnost, význam komunikace zamlžit a záměrně šifrovat tak, aby zůstal prvoplánově nepochopený třetí stranou," citovalo Sme vyjádření kolektivu znalců z Univerzity Komenského v Bratislavě.

Nový posudek byl původně vypracován při vyšetřování podezření z přípravy vražd nynějšího slovenského generálního prokurátora i šéfa elitní složky prokuratury, ve kterém je Zsuzsová jednou z obviněných.

Advokát Roman Kvasnica, který zastupuje matku Kušnírové, portálu Aktuality.sk řekl, že zmíněný posudek má zásadní význam v případu vraždy reportéra a jeho partnerky.

Slovenská prokuratura už dříve předložila odvolacímu soudu další důkazy, mezi nimi i analýzu pohybu Kočnera a Zsuzsové po Kuciakově vraždě.

Dva z původně pěti obviněných v případu vraždy Kuciaka a Kušnírové, včetně vraha Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestáni dlouholetým vězením. Soud první instance zatím nepravomocně uznal vinným Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře a jeho partnerky, ale i při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky vyústila na Slovensku v roce 2018 v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi, v zájmu jejíhož řešení odstoupil z funkce premiéra Robert Fico. Jeho strana Směr-sociální demokracie po porážce v loňských parlamentních volbách skončila v opozici a po následném vnitrostranickém rozkolu ji opustila část poslanců v čele s někdejším ministerským předsedou Peterem Pellegrinim. Ten založil novou stranu Hlas-sociální demokracie, která je nyní podle sondáží s odstupem nejpopulárnější stranou v zemi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Soud potrestal tříletou podmínkou někdejšího zaměstnance chemičky v Děčíně v souvislosti s únikem fenolu před třemi lety. Zemřeli kvůli tomu dva lidé

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy