"Abychom zastavili změnu klimatu, bude to trvat," vysvětluje Daniš, podle kterého by dramatické extrémy počasí, které v poslední době sledujeme, mohly začít polevovat nejdříve kolem roku 2050. Ovšem pokud se naplní plány na snižování emisí, které lidé produkují. "Pokud míříme ke světu, který bude teplejší o skoro tři stupně Celsia, tak v České republice to bude o pět až šest," dodává odborník k tomu, že Evropa se otepluje nejrychleji ze všech kontinentů a atribuční studie u nás ukázaly, že například silné bouře budou v Česku čím dál pravděpodobnější.
Popularizátor ochrany klimatu na příkladu nedávných povodní dokazuje, že kvůli změnám klimatu pozorujeme obrovské škody na majetku, životech a ekonomice už dnes. Jejich rozsah se samozřejmě odvíjí i od toho, jak často se takové případy dějí.
"Když je to občas, pak to nějakým způsobem můžete vyřešit a uděláte obnovu. Ale jestliže se to děje pořád a opakovaně, zasahuje to větší měrou infrastrukturu, na které jsme závislí. Pak to někde praskne a civilizace tak, jak ji známe, nebude moci fungovat," varuje expert před tím, že takový scénář může mít dopad na dostupnost potravin nebo fungování energetiky, což může vést i k sociálním nepokojům a migračním vlnám.
"Jsou některá území, třeba v Indii a Africe, kde opravdu hrozí, že budou neobyvatelná. Dneska tam žijí desítky, možná stamiliony lidí a ti se dají do pochodu. To se Evropě nějakým způsobem nevyhne," komentuje Daniš s tím, že ve střední Evropě jsme ve finále vyhráli "klimatickou loterii", protože tu nikdy nebude takové vedro ani sucho.
Odborník na klima v rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou hovoří také o tom, jak ho znepokojují snahy zastavovat ochranu klimatu. Podle něj je také iluzorní si myslet, že kroky k nižším emisím v Evropě nemají smysl, protože ve třetích zemí jsou emise vyšší a brzdí se málo. Často jde totiž o státy s velkým počtem obyvatel a v přepočtu na ně na tom starý kontinent i Česko nejsou vůbec dobře.
"Průměrné emise člověka ve světě jsou nižší než průměrného Evropana. V Česku jsme na tom skoro nejhůř ze zemí Evropské unie a naše emise patří k těm několika desítkám zemí s nejvyššími emisemi na světě," dodává Daniš.