Madrid - Španělé v neděli ve volbách rozhodnou o tom, zda jim v následujících čtyřech letech povládne levice nebo pravice. Zda bude pokračovat ve funkci premiéra šéf socialistů José Zapatero nebo zda jej nahradí předseda Lidové strany Mariano Rajoy.
Do vypjaté a tvrdé kampaně, během níž si oba politici nadávali do lhářů a nešetřili útoky a osočováním, tentokrát výrazně zasáhla i katolická církev.
Nelíbí se jí řada kroků, kterými Zapatero v posledních čtyřech letech změnil Španělsko. Jeho vláda prosadila zákon o manželství gayů, snížila na školách počet hodin věnovaných náboženství a začala vyjednávat s teroristickou skupinou ETA, bojující za nezávislé Baskicko.
Zásah do politiky
Španělský klérus se proto rozhodl promluvit. Španělská rada biskupů ve svém provolání nepřímo vyzvala Španěly, aby nehlasovali pro socialisty.
"Ne všechny politické programy se shodují s naší vírou a s požadavky na život skutečných křesťanů," uvádí se v prohlášení.
Zapatero to označil za skandální zásah církve do politiky. V zemi se objevily vzpomínky na éru diktátora Francisca Franca, během níž měla církev velký vliv a zakázány byly potraty i rozvody.
"Jde o nejtvrdší konfontaci mezi církví a vládou za posledních třicet let," uvedl katolický kněz José Martinez Patino.
Je za tím papež?
Z levice zaznívají hlasy, že španělský klérus postupuje na základě pokynu papeže Benedikta XVI., který je zásadním odpůrcem homosexuálních sňatků.
Ačkliv mezi vládou a církví panuje velké napětí, podle průzkumů to nevypadá, že by postoj biskupů a kněží příliš pomohl opoziční konzervativní Lidové straně.
Poslední průzkumy dávaly Zapaterovi čtyřprocentní náskok před lídrem lidovců Marianem Rajoyem. Do těchto výsledků se promítly i televizní duely, v nichž byl podle většiny Španělů Zapatero lepší a přesvědčivější.
Španělsko se změnilo
Španělsko už navíc není tak konzervativní a katolickou zemí jako v minulosti. Téměř dvě třetiny obyvatel uvítaly zákon o manželských svazcích gayů a jen málo Španělů by chtělo obnovit zákaz potratů.
Návštěvnost kostelů klesá, míra rozvodovosti patří ve Španělsku k nejvyšším v Evropě.
V církvi ale sílí spíše tendence bojovat se současným trendem. Do čela biskupské konference byl tento týden zvolen ultrakonzervativní madridský arcibiskup Antonio Varela, zatímco "umírněný" arcibiskup z Bilbaa Ricardo Blázquez neuspěl.