Pretoria - Ohledně vzniku netrpělivě očekávané vlády národní jednoty v Zimbabwe nadále panuje nejistota.
Přestože zprávy z dnešního dopoledne hovořily o tom, že společný kabinet dosud vládnoucího Afrického národního svazu Zimbabwe-Vlastenecké fronty (ZANU-PF) a dosud opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) vznikne do poloviny února, MDC tuto informaci zpochybňuje.
Dohoda se měla zrodit po 14hodinovém jednacím maratonu na mimořádném summitu v Pretorii, který tam svolala Jihoafrická republika coby předsednická země Jihoafrického rozvojového společenství (SADC), jehož je Zimbabwe členem.
Šlo už o čtvrtý summit této regionální organizace od loňských voleb, v nichž opozice poprvé ovládla parlament, a donutila tak dlouholetého vládce Roberta Mugabeho akceptovat v září dohodu o dělbě moci.
Utvoření společného kabinetu Mugabeho ZANU-PF a MDC vedeného vítězem prvního kola prezidentských voleb Morganem Tsvangiraiem (druhé kolo bojkotoval, a Mugabe tak neměl soupeře) však dosud bránily spory o rozdělení jednotlivých ministerských portfolií.
Časový harmonogram
A ty podle všeho nadále přetrvávají, což poněkud zpochybňuje v Pretorii oznámený časový harmonogram. Ten předpokládá, že 5.února schválí zimbabwský parlament ústavní dodatek, kterým bude vytvořen post ministerského předsedy Ten by měl o šest dní později obsadit Morgan Tsvangirai.
Proces utváření společné vlády ZANU-PF a MDC pak má být završen o dva dny později, kdy budou do svých funkcí uvedeni i zbylí členové kabinetu, oznámil novinářům v jihoafrické metropoli výkonný tajemník SADC Tomaz Salomao. Také hostitel summitu, jihoafrický prezident Kgalema Motlanthe, nešetřil optimismem a tvrdil, že vznik nové zimbabwské vlády je konečně na obzoru.
Zástupci MDC to ale vzápětí popřeli a uvedli, že výsledky summitu nesplnily jejich očekávání. Vadí jim především návrh, aby ministerstvo vnitra obě strany řídily společně, který se zrodil už na minulém summitu SADC a který MDC tehdy odmítlo.
Opozice se po předchozích zkušenostech zdráhá ponechat Mugabemu v rukou všechny silové resorty a nevzdala se ještě myšlenky nechat vyšetřit násilnou kampaň proti svým příznivcům v období mezi prvním a druhý kolem loňských prezidentských voleb. K tomu by ale potřebovala součinnost vyšetřovatelů podléhajících právě ministerstvu vnitra.
Západ: Dělejte víc
MDC chce proto k rozhodnutí o dalším postupu svolat na pátek zasedání svého výkonného výboru. Mugabe se už několikrát nechal slyšet, že žádné další kompromisy dělat nebude a že je připraven sestavit jednobarevnou vládu, pokud se MDC k novému kabinetu nepřipojí.
V takovém případě by ale Zimbabwe s největší pravděpodobností nemohlo počítat se zahraniční finanční pomocí, která je k rekonstrukci této kdysi prosperující, dnes však zcela zdecimované země nezbytně třeba.
Západní vláda daly jasně najevo, že bez účasti MDC pro ně nebude nová zimbabwská vláda věrohodným partnerem. Evropská unie v pondělí dokonce znovu zpřísnila sankce, které na režim v Harare uvalila. A s čerstvou kritikou se přidal i Washington.
Podle USA by SADC a JAR zejména měly na zimbabwského autokratického vládce vyvíjet mnohem větší nátlak. "Vyzýváme Jižní Afriku, aby se pokusila Mugabeho přesvědčit ke správným krokům. Dosud totiž neprojevil ani náznak zájmu na ukončení krize v této zemi," citují agentury vyjádření mluvčího nové ministryně zahraničí Hillary Clintonové Roberta Wooda, podle něhož šéfka americké diplomacie věnuje této otázce velkou pozornost.