USA zvažují, jak omezit stav vojsk v Afghánistánu. Chtějí je přemístit na jiná území

ČTK ČTK
12. 12. 2019 8:13
Spojené státy zvažují několik variant vedoucích k omezení početního stavu amerických vojáků v Afghánistánu. Při slyšení v americkém Kongresu to ve středu řekl šéf amerického sboru náčelníků štábu Mark Milley. Jednou z možností je změnit nynější nasazení 13 000 vojáků v menší protiteroristickou misi.
Americké jednotky v Afghánistánu.
Americké jednotky v Afghánistánu. | Foto: Shutterstock.com

Do operací proti teroristům je v Afghánistánu zapojeno kolem 5000 Američanů, ostatní pomáhají s výcvikem vojáků afghánské armády a působí jako poradci. Plán, podle něhož by Pentagon v Afghánistánu ponechal pouze protiteroristické útvary, je podle Milleyho "jednou z několika možností".

Ministr obrany Mark Esper na slyšení prohlásil, že armáda USA klade důraz na boj s teroristy i v době, kdy se jedná o míru s Tálibánem. "Protiteroristická mise v Afghánistánu je významná. Musíme zajistit, aby se tato země už nikdy nestala útočištěm teroristů, kteří mohou ohrožovat Spojené státy," řekl ministr.

Snížit vojenskou přítomnost USA v Afghánistánu chtějí Spojené státy proto, aby některé jednotky mohly přemístit do jiných částí světa, kde je nutné čelit případnému konfliktu s Čínou nebo Ruskem, řekl Esper. Pentagon nyní analyzuje, o kolik vojáků by mohlo jít, dodal ministr.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy