Výbuch otřásl nemocnicí u základny Bagrám v Afghánistánu, střeží ji i Češi

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2019 13:11
Jednoho mrtvého a kolem 60 zraněných si vyžádal útok u nemocnice pro místní obyvatelstvo, budované poblíž významné spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. S odvoláním na afghánské úřady a představitele mise NATO v zemi o tom informovaly světové agentury. AP předtím s odkazem na policejní zdroje uváděla, že bombový útok cílil na americký vojenský konvoj. Základnu pomáhají střežit čeští vojáci.
Letouny na afghánské základně Bagrám
Letouny na afghánské základně Bagrám | Foto: U.S. Air Force/Wikimedia Commons

Během třicetiminutového střetu odpálili dva útočníci u jižní brány základny vůz s výbušninami a pět jich ve snaze proniknout do základny spustilo střelbu. Výbuch těžce poškodil několik chudinských domů a mešitu.

V plamenech se ocitla blízká nemocnice budovaná pro místní obyvatelstvo, a to i přesto, že spojenečtí vojáci útok záhy zažehnali. Počet zraněných se pohybuje v rozmezí 60 až 100. Jedná se o Afghánce, kteří se v okolí zdržovali na malém trhu. Jedna žena útok nepřežila.

Americká armáda v prohlášení uvedla, že útočníci zamýšleli zasáhnout bránu základny a že při útoku nezemřel žádný voják mezinárodní koalice. Škody však utrpěla nemocnice budovaná pro místní obyvatelstvo vně základny. Agentura Reuters dodává, že útok, k němuž se bezprostředně nikdo nepřiznal, přichází ve chvíli, kdy se USA snaží obnovit mírové rozhovory s radikálním hnutím Tálibán. To má pod kontrolou největší oblast země od roku 2001, kdy ho koaliční síly odstavily od moci. Prezident Donald Trump zavítal na základnu Bagrám překvapivě před dvěma týdny.

Policejní velitel v severoafghánské provincii Parván, kde základna leží, dříve uvedl, že exploze u konvoje americké armády nastala brzy ráno a zároveň zničila několik domů, obývaných civilním obyvatelstvem. Později potvrdil jedno úmrtí a přibližně sto zraněných.

Bagrám je největší americkou leteckou základnou v Afghánistánu. Působí na ní i čeští vojáci, spolu s americkými, gruzínskými a afghánskými kolegy mají na starosti její vnější ostrahu základny.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy